site.btaБългарското школо „Васил Левски“ в Лондон осъществи свой проект с помощта на НДФ „13 века България“
Българското школо „Васил Левски“ в Лондон, Великобритания, реализира проекта си „Българска ретро книгомания в Кралството“, благодарение на финансовата подкрепа от НДФ „13 века България“ по обявената сесия „Език свещен на моите деди…“ – да подкрепим изучаването на българския език в неделните училища зад граница“, съобщиха от екипа на фонда.
Българското школо „Васил Левски“ в Лондон е в списъка на българските неделни училища зад граница за учебната 2023/2024 на Министерство на образованието и науката (МОН). То е най-голямото неделно училище в Европа. Тази година в него се обучават 526 ученика. Освен задължителната учебна програма екипът на училището поддържа много активна извънкласна дейност – клубове по интереси, творчески работилници, танцова и театрална подготовка.
Проектът се реализира в няколко посоки. Една от тях е инициативата „Библиотека на открито във „Веселата каравана“ – една своеобразна библиотека с български книги, едновременно и кът за четене, който е на разположение на ученици и родители по време на официални събития като откриване и закриване на учебната година; благотворителни събития, мини работилници по интереси, концерти, уроци на открито. Разположена на открито пред сградата на училището, в близост до кафене с цветни маси и столчета, със своята ретротематика, караваната връща децата в недалечното минало, в годините на техните родители, баби и дядовци. Българският магазин „Карлово“ Баркинг Лондон, предоставя безвъзмездно мястото където караваната – библиотеката се поставя на открито.
Аудио запис на части от български произведения от различни епохи, включително и от съвременни автори, ще бъдат четени от учениците в неделното училище, ще бъдат пускани в библиотеката на открито и в салоните на училището.
Конкурс за кратко литературно произведение на тема, която връща децата във времето на родителите им: „Когато мама е била дете“, има за цел децата да бъдат провокирани да опишат представата си за живота през отминалия век. В резултат произведенията се излагат в специален за целта кът, а след това – се включват в своеобразна книга, която учениците сами декорират и оформят.
С този проект се реализира важна цел – запазва се връзката с България, като се обогатява културния календар на училището, децата се насърчават да изучават родния език, както и да пишат на български. /ПВ/
/РБ/
news.modal.header
news.modal.text