site.btaОдържавяването на Симфониета-Шумен е решаващ етап от развитието и утвърждаването на формацията, каза за БТА диригентът Калина Василева
Симфониета-Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с концерти в Шумен и София. В зала „Проф. Венета Вичева“ в града ще има тържествен концерт тази вечер, а втората изява пред публика по случай юбилея ще бъде в столичната зала „България“ на 29 ноември. На диригентския пулт ще застане настоящият директор на Симфониета-Шумен Славил Димитров. Солисти ще са пианистката проф. Милена Моллова и цигуларят Тодор Николаев.
В дългата история на симфоничния оркестър в Шумен одържавяването е решаващ етап от развитието и утвърждаването на състава, заяви за БТА Калина Василева, дългогодишен диригент на оркестъра, сега в майчинство. Тя добави, че одържавяването е било дълго чакано и постигнато с години борба от страна на гражданството и местната власт. "Държавният статут през 1954 г. донася на оркестъра така жадуваната стабилност и закрила, като същевременно изважда музикантите от сферата на любителството и ги поставя на пътя на професионализма с ясна посока в художествено-творческото развитие", коментира Василева.
Преди одържавяването оркестърът може да се похвали с повече от 100-годишна история, която отвежда назад чак до първия български оркестър, създаден през Възраждането, в далечната 1850 година, каза още Василева. "Свързваме появата му с пренасочването на голям брой унгарски емигранти на дълбоко в Османската империя, в резултат на краха на Унгарската революция 1848-1849 г. Престоят им в Шумен, макар и кратък, дава силен тласък в културното развитие на града. От днешна гледна точка забележително е колко бързо будните шуменски младежи усвояват умението да четат и свирят по ноти, да свирят на музикални инструменти, при това в синхрон - всичко това под ръководството на капелмайсторът Михай Шафран. Още по-важното е, че след неговото заминаване оркестърът продължава да съществува - заслугата за това е на Добри Войников, който е първият български диригент и композитор", коментира диригентката.
Тя допълни, че историята на оркестъра в Шумен по-нататък се свързва с имената на Анастас Стоянов (баща на пианистичната школа в България, както и на Андрей и Веселин Стоянови), Велико Дюгмеджиев (син на концертмайстора на първия български оркестър и основател на Първата българска оперетна дружба през 1914 г.), Едгар Блюмел, Янко Зехиров, Анастас Зидаров, Мирко Каравасилев, Веселин Спиров и много други. "Оркестърът преживява трудните етапи в българската история като ту се разпадат, ту пак се оформят различни състави към музикални дружества, читалища и различни организации. Паралелно още от времето на Добри Войников съществуват и ученически оркестри, които са ключови за оцеляването на оркестровото дело в града", отбеляза Василева.
По думите ѝ основа за Държавен симфоничен оркестър - Шумен става Симфоничният оркестър към Градския народен съвет, ръководен от Веселин Спиров от 1950 до 1954 година. В него участват основно любители, ученици от школата на Веселин Спиров и музиканти (духови инструменти) от военния оркестър. "Получават малка субсидия от общината, но въпреки това условията на съществуване са много трудни - оскъдна материална база, трудно се сдобиват с ноти, репетират където намерят свободно помещение и вечер, защото повечето работят през деня. Ентусиазмът обаче е голям, изнасят се 47 концерта, канят се утвърдени солисти, които с авторитета си допринасят за бъдещото утвърждаване на състава - първи в Шумен гостува проф. Петър Христосков, а след него проф. Владимир Аврамов, проф. Недялка Симеонова, проф. Леон Суружон и други", каза още Василева.
Оркестърът е обявен за държавен с Указ на Министерския съвет от 4 май 1954 г. Със задачата да сформира професионален музикален колектив и да постави начало на неговата творческа дейност, е натоварен диригентът Васил Стефанов. Провежда се прослушване и първата репетиция на новосформирания състав е на 2 август 1954 г, а първият концерт на 3 септември 1954 г. в залата на кино "Г. Димитров" (Одеон). Оркестърът е в състав от 48 души. Солисти са Панчо Владигеров и Георги Байнов. Програмата съдържа Л. Бетовен - Концерт за цигулка и Симфония №1, I част, Панчо Владигеров - Концерт за пиано №3 и Веселин Стоянов - "Обреден танц" из операта "Саламбо". Концертът е повторен на другия ден при пълен салон, добави Калина Василева.
След дадения старт главен диригент на оркестъра става младият Иван Вульпе, а през годините диригенти са били още Димитър Русчев, Никола Казасов, Валентин Попов, Филип Ламбев, Димитър Караминков, Аспарух Лисов, Илия Темков, Георги Чапразов, Станислав Ушев, Славил Димитров и др. Концертмайстори са били Здравка Спирова, Вяра Маркова и Теодора Георгиева, а Гергана Петрова е настоящият концертмайстор на Симфониета Шумен, припомни Василева.
Шуменският оркестър е носел различни имена след одържавяването си, припомни тя и коментира, че е бил наричан Държавен симфоничен оркестър - Шумен (1954-1964), Държавна филхармония - Шумен (1972-2010), Симфониета-Шумен (от 2010 г. досега). "В периода 1964-1972 г. оркестърът е съкратен и губи държавния си статут. Това е много труден период за музикалното дело в града, който подновява борбата за съществуване и оцеляване. Когато идва време да се чества 120 години от създаването на първия български оркестър, Шуменският оркестър, тогава към читалище "Добри Войников" отбелязва повода със свои сили. За честването в града гостуват още Държавните филхармонии от Варна, Русе и София. Неизбежно се коментира музикалното дело в града и цялата музикантска общност, начело с Панчо Владигеров взима отношение по един или друг начин в подкрепа на оркестъра, което в крайна сметка води до връщане на държавния статут", отбеляза Василева.
Афишите и програмите, които се пазят в архива на оркестъра и в Държавен архив Шумен, свидетелстват за богатия репертоар, забележителните солисти и неуморната дейност на състава, допълни още тя. "Днес Симфониета-Шумен достойно продължава традициите на предшествениците си, пази атмосферата на творческо вдъхновение и ентусиазъм и предлага на своята публика разнообразни програми с интересни солисти, като освен вече утвърдени музиканти с успешна кариера по света и у нас, редовно дава сцена и на младите", обобщи Калина Василева.
Василева отбеляза, че е родена в гр. Шумен през 1989 г. в семейство на музиканти. През 2008 г. е завършила Национално музикално училище „Любомир Пипков”, в класа по флейта на проф. Лидия Ошавкова. Продължила е образованието си в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров” в Инструменталния и Теоретико-композиторския и диригентски факултет, като се е дипломирала с две специалности: "Оперно-симфонично дирижиране" (в класа на проф. Пламен Джуров и доц. Георги Патриков) и "Флейта" (в класа на проф. Л. Ошавкова). През 2018 г. е защитила успешно докторска дисертация в Националната музикална академия. В края на 2019 г. е излязла от печат книгата й „Оркестровото дело в Шумен от първия български оркестър до днес”. В края на 2022 г. е завършила специалност „Артмениджмънт”. От септември 2013 г. до сега работи като диригент в Симфониета - Шумен, като в периода 2015-2016 г. дирижира и Филхармония „Проф. Димитър Ненов” Разград. Носител на Наградата на Община Шумен за Изкуство и култура в раздел "Музика" за 2020 г. и Награда за млад български диригент „Стефан Линев“ за 2023 г. През декември 2022 г., след успешно издържан конкурс в Министерството на културата, заема длъжността директор на Симфониета - Шумен.
Както БТА информира, концертната дейност на Симфониета - Шумен не се ограничава само в града и региона. През годините с успех са реализирани редица турнета в България и по света: в Германия, Австрия, Италия, Испания, Швейцария, Монако, Беларус, Гърция, Република Корея.
Цигуларките Магдалена Каменова и Тодорка Христева бяха солистки в концерта на Симфониета-Шумен в зала „Проф. Венета Вичева“ на 21 ноември. На 14 ноември Симеон Гошев беше солист на концерта под мотото "Майстори на пианото II, а диригент беше Димитър Косев. Камерен състав на Симфониета - Шумен изнесе концерт в къщата музей "Панчо Владигеров" на 31 октомври. Световният ден на операта беше отбелязан в Шумен на 25 октомври с концертно изпълнение на операта „Дон Паскуале“.
/ТС/
news.modal.header
news.modal.text