site.btaНови документи, свързани с Ботев и неговата чета, ще бъдат представени в Карлово по време на Национална научна конференция
Нови документи, свързани с Ботев и неговата чета, ще бъдат представени в Карлово по време на Националната научна конференция „Васил Левски, българската емиграция и освобождението на България“, която ще се състои на 21 и 22 ноември в Национален музей „Васил Левски“ в Карлово, съобщи за БТА Дора Чаушева, директор на Национален Музей „Васил Левски“ – Карлово.
„Конференцията е продължение на един цикъл от конференции, които няколко години вече музеят организира, като тази е пета по ред. В нея ще участват повече от 30 души, сред които академични преподаватели, специалисти от музеи, от библиотеки и от архиви в страната и от Турция. Участниците са съсредоточили вниманието си върху няколко тематични кръга, които бяха зададени, като идея за включване в конференцията", посочи Чаушева. „Естествено, от едната страна, е Васил Левски в различни аспекти свързани с идеите му и с четническата тактика, развитието във времето и в неговата идеология. От друга страна, са всички политически движения, които дори извън кръга на революционното движение, са свързани с идеята за националното освобождение също са застъпени в събитието. В това число и Таен централен български комитет и вестник „Народност“ на Иван Касабов. Христо Георгиев, водач на добродетелната дружина, от чието рождение тази година се навършват 200 години, също е в погледа на изследователите, добави директорът на музея. Естествено периодични издания, които по различните политически кръгове са реализирали и революционери, и еволюционери са в темите на конференцията. В продължение на работата на музея, свързана с представянето на нови документи, и тази година ще имаме участия, които са свързани с откриване и разчитане на нови документи от османските архиви и на османо-турско- българския архив от ориенталския отдел на Националната библиотека „Кирил и Методий“.
Интересни ще бъдат документите, представени от д-р Дженгиз Йолджу от Истанбул, свързани с Ботев и неговата чета в турските архиви и каквото той е открил. Тази година се навършват 150 години от началото на издаването на ботевия вестник „Знаме“. Ще бъдат представени нови документи, свързани с Христо Ботев, като протоколи от разпитите на заловени участници в четите от 1867 г. В случая проф. Орлин Събев ще представи разпитите на Никола Киселов, като извор за историята на Първата българска легия.
Има интересни теми като „Как да оценяваме Васил Левски“ на проф. Крумка Шарова. И приноса на проф. Крумка Шарова и проф. Дойно Дойнов в изследването на възрожденските процеси и делото Васил Левски. Специалисти от музеите в страната ще представят своите изследвания, какво са открили или пък ще интерпретират по нов начин вече известни документи.
„При организирането на националната конференция си поставихме като идея да обърнем поглед към онези изследователи, които са оставили сериозна следа в проучването на тези процеси в българското възраждане", каза Дора Чушева. Темите от конференция ще бъдат издадени в том Пети на поредицата на НМ „Васил Левски“ - „Нови документи и изследвания“.
Национална научна конференция „ Васил Левски, българската емиграция и освобождението на България“ се провежда на 21 и 22 ноември и е организирана от НМ „ Васил Левски“, от НМ “Христо Ботев“ и Фондация „Васил Левски“. Научен ръководил на конференция е проф. Пламен Митев.
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text