site.btaИзкуственият интелект едновременно помага за борбата с климатичните промени и допринася за тях, коментираха експерти на СОР29
Изкуственият интелект допринася за климатичните промени, като в същото време вече помага много в борбата срещу тях. Как да бъде намален въглеродният отпечатък на компютърната индустрия и на изкуствения интелект (ИИ) обсъдиха на дискусия на СОР 29 в Баку представители на водещи високотехнологични компании в света и на международни организации под егидата на ООН.
Нарастващият центрове за данни по света и ИИ увеличават енергийните нужди, но ИИ допринася и за създаването на зелената икономика, казаха представители на бизнеса. Потенциалът на ИИ вече помага много за научните изследвания и мониторинга на климатичните промени, подчерта Габриел Рамос, помощник генерален директор на ЮНЕСКО.
Компании като Opticloud помагат за намаляването на компютърните и технологичните компании и за декрабонизация на индустрията. Така помагане на бизнесите да спестяват средства и подпомагаме по-бързото развитие на ИИ, каза изпълнителният директор на Opticloud Виджей Кария. Всеки, който има повече от едно смарт устройство, повече от една електронна поща, генерира дигитални отпадъци, които компанията ни рециклира и превръща в климатични инвестиции, включително в проекти на жени, каза Кария. Той подчерта нуждата от глобални стандарти и регулации за дигиталните отпадъци и съвместни усилия в областта на намаляване на въглеродния отпечатък на индустрията.
Мнението му подкрепи Кевин Томсън, Главен оперативен мениджър на GESI – глобална бизнес асоциация, насочена към дигитални решения в устойчивото развитие. Той изтъкна, че големите компании производители и доставчици на услуги в компютърната индустрия бележат ръст от няколко десети пъти в подобряване на енергийната ефективност.
В същото време той даде пример със страни като Малайзия, където центровете за данни драстично са се увеличили напоследък. Това означава повишена нужда от електроенергия. В същото време страната не разполага с много възможности за използване на електроенергия от възобновяеми източници, няма и капацитет за рециклиране на отпадъци от компютърния сектор. Така че компаниите имат нужда от подкрепата на правителствата, от стимули, за да инвестират в зелена енергия, необходимо е и разширяване на международното сътрудничество, каза той. Томсън обърна внимание, че индустрията ще бъде изправена пред много сериозни проблеми и разходи, ако бъде възприемана публично като петролната в светлината на климатичните промени.
Адам Елман, ръководител на устойчивото развитие за ЕС в „Гугъл“ подчерта, че компанията предлага и прилага множество решения за намаляване на въглеродния отпечатък на компютърните технологии и ИИ. Наши продукти проследяват къде в определени часове по света е най-евтината и зелена енергия и така помагат на потребителите да планират изчислителни дейности, изискващи много енергия. При дизайн на слънчеви инсталации например може да се използва платформа на компанията за оптимално планиране – географско и за връзка с електропреносните мрежи, посочи той.
Очакванията в „Сиско“ са до края на тази финансова година всички продукти на компанията да са устойчиви и енергийно-ефективни, каза Мари де Високи, главен научен мениджър на компанията. Според нея най-важни в днешно време са умните и сигурни мрежи, които ще са нужни и за ИИ, и за обществото.
ИИ е транснационален, но той трябва да е и локален, каза Сара Балан от Световната банка. Тя изтъкна, че банката помага на правителствата да инвестират в ИИ екологично – енергийно ефективно, с мениджмънт на отпадъците. Според нея националните правителства по света все още не осъзнават, че съществува дигитално замърсяване.
За въвеждането на международни стандарти за енергийна ефективност на компютърната техника се обяви Ашраф Абушади, старши съветник в Организацията на ООН за промишлено развитие. Той изтъкна, че в днешно време всеки потребител прави информиран избор на домакинска техника въз основа на стандартите за енергийна ефективност. Когато избираме компютър обаче, нямаме представа какъв ще е енергийният разход, каза той.
Абушади посочи, че организацията отчита нарастващ страх в развиващите се страни от технологиите. За пръв път индустрии се местят от развиващите се страни в развитите страни, защото броят на заетите вече не е толкова голям, затова цената на работната сила вече не е фактор, посочи той. Абушади също обърна внимание на свръхконсумацията на енергия от ИИ. Представете си колко енергия отида годишно за обучението на съществуващите над 100 модела на генеративен ИИ, обърна се той към аудиторията.
Модератор на дискусията беше Билел Джамуси, зам.-директор на Бюрото по стандартизация на Международния съюз по далекосъобщения.
/ЕС/
news.modal.header
news.modal.text