site.btaИнститутът за исторически изследвания при БАН организира конференцията "Чуждестранната хуманитаристика за България и българите“
Институтът за исторически изследвания при Българската академия на науките (БАН) и българо-унгарската историческа комисия организираха международната научна конференция "Чуждестранната хуманитаристика за България и българите", съобщи пресцентърът на БАН.
Инициативата се осъществи в изпълнение на Национална научна програма "Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина", финансирана от Министерството на образованието и науката. Модератор бе проф. д.и.н. Пенка Пейковска. Темата на конферецията привлече 40 учени хуманитаристи от академични и университетски центрове в десет европейски страни. Включиха се с доклади и чуждестранни стипендианти на института по програмата, които представиха резултатите от изследванията си у нас.
Конференцията бе открита от директора на института проф. д-р Даниел Вачков и от научния секретар на БАН в направлението "Културно–историческо наследство и национална идентичност" и национален координатор на програмата доц. д-р Елка Трайкова.
Основната лекция бе изнесена от проф. д.и.н Антал Молнар, директор на Института за история в Будапеща на тема "Българската католическа църква в света на балканския католицизъм. Идентичност, мисия и организация на източната граница на Западната църква през XVII век".
Събитието се състоя в Унгарския културен институт в София и предизвика голям обществен интерес. Присъстващите бяха поздравени от посланика на Унгария у нас Миклош Борош, съобщават от БАН. И допълват, че заседанията на конференцията са били в голямата конферентна зала на института.
Дискутиран бе широк кръг от теми, обединени в пет панела: "Развитие на българистиката в отделни страни - общ поглед", "Българистични средища", "Лични приноси в чуждестранната българистика - историческата перспектива", "Българистични приноси на съвременни хуманитаристи" и "Чуждестранната българистика през призмата на историографията". В докладите си участниците представиха развитието на българистиката в Австрия, Албания, Италия, Полша, Румъния, Русия, САЩ, Словакия, Турция, Унгария, Франция, Хърватия и Чехия.
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text