site.btaАстроном любител е открил нова комета в Слънчевата система
Генадий Борисов - любител астроном от Крим, е открил нова комета в Слънчевата система, съобщи ТАСС.
По думите на Борисов той вече е втори в света сред астрономите любители по откриване на комети.
През април астрономът съобщи, че е открил голям астероид с диаметър около 200 метра, който е потенциално опасен за Земята.
Името на Генадий Борисов нашумя през 2019 г., когато той откри комета, която получи неговото име.
Борисов е открил новата комета рано сутринта на 8 ноември. Той е получил сертификат от Харвард от Центъра за изследване на малки планети, който е регистрирал кометата и й е дал името C/2024 V1 (Борисов).
Астрономът любител споделя, че е търсил новата комета повече от година и е прекарал много време в наблюдение и обработка на данни. Борисов не крие, че в даден момент силите му са били почти на изчерпване.
"И така, на сутринта, докато преглеждах северния регион на небето в съзвездието Голяма мечка, открих обект, който първоначално ми се стори астероид. Продължих да наблюдавам, да снимам, да трупам информация, подредих кадрите и видях, че обектът наистина има едва забележима опашка. Това е комета!", разказва Борисов.
Потвърждение е получено от няколко астрономи по света, които са я наблюдавали. Последва циркулярно писмо от Харвард, потвърждаващо откритието.
Новата комета е 13-ата, която Генадий Борисов открива. Това го нарежда на второ място сред астрономите любители по брой открити комети. На първо място е австралиец, открил 18 комети.
Кометата, кръстена на Борисов, ще се намира на разстояние една и половина астрономически величини от Земята до февруари 2025 г. Тя ще може да бъде наблюдавана между Марс и Юпитер. Следващото преминаване на кометата с диаметър приблизително няколкостотин метра ще бъде след 3700 години.
Общо в историята на наблюденията астрономите са открили малко повече от 4500 комети.
Генадий Борисов живее в Бахчисарайския район на Крим и сам конструира телескопи, с които наблюдава небесните тела. Първите си открития той прави през 2013 г. От началото на 2024 г. досега е открил 68 околоземни астероида, а общо над 130.
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text