site.btaИнтервюта, диалози и лекции на проф. Иво Христов са събрани в книгата „Отвъд точката на пречупване“
Интервюта, диалози и лекции на проф. Иво Христов от 2022 г. насам са събрани в книгата „Отвъд точката на пречупване“. Това съобщават издателите от „Изток запад“.
По думите им текстовете в тома имат различен предмет, обсег, акценти и цели. Общото в тях е едно - да извадят на показ дълбинните вътрешни механизми, които предопределят нашия и обществения живот; да разкрият ужасяващата траектория на неговото развитие, която пряко и изразително води отвъд точката на пречупване, след която няма връщане назад, допълват издателите.
„Основните съотношения на силите няма да се променят. В модела, който беше наложен на България преди повече от 30 години, тя няма никакъв шанс за каквото и да било позитивно развитие. Причината е във факта, че при геополитическото разделение на труда, в което страната ни беше поставена, без никой да я пита, на нея ѝ е отреден статут на периферна територия със затихващи функции. Територията е важна – не държавата или населението“, посочва авторът.
Според него българският политически живот не е в криза, защото още не се е състоял. „Това, че имаме „партии“, т.е. имитации на развит политически живот и на политическа инфраструктура, не означава, че имаме реален политически живот и реални политически актьори. Проблемът е и в това, че – казвам го директно – българската политическа мисъл е инфантилна и неекспертна“, отбелязва проф. Христов.
Той коментира, че „партия“ означава „част“, тоест - организация, която представлява обособен социален интерес. „Когато в България питат нещото, самонарекло се политици: „Вие кого представлявате?“, те отговарят: „Хората“. Винаги иронизирам, като казвам: „Кого, хомо сапиенс? Или липсващото звено между човека и маймуната“. Защото всъщност не представляват никого“, допълва авторът.
Проф. д-р Иво Ангелов Христов е роден е на 5 септември 1966 г. в Киев. Магистър е по право и доктор по социология на правото на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (2003). Доцент е в катедра „Приложна и институционална социология“ във Философско-историческия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ (2009), професор - от 2016 г.
Автор е на четири монографии и множество научни статии. Депутат е в 44-ото Народно събрание.
/ ГН
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text