site.btaНационалната програма "Неразказаните истории на българите" е необикновена и авангардна, каза вицепрезидентът Илияна Йотова
Националната програма "Неразказаните истории на българите" е необикновена програма, защото е много различна, дори от другите програми на Министерството на образованието и науката (МОН). Тя е необикновена програма, защото децата по света, българчетата по света са направили своя труд, а той е изисквал достатъчно време и съвети - от учители, от родители, за да намерят онова, което на тях им е интересно. Да намерят фактите, да ги облекат във формата, в която на тях най-много им приляга, да ни убедят с това, което представят, че това е важно не само за тях, малките откриватели, а това е важно и за всички нас, като българи. Това каза вицепрезидентът Илияна Йотова в словото си на форума "Неразказаните истории на българите", който започна с представянето на филм с резултатите от проучвания, обогатяващи съкровищницата на българската памет, както и посланици на идеята и герои от филма.
Програмата е необикновена и с това, защото от произведенията на децата блика една невероятна топлина и огромно желание тази връзка между българските семейства, които живеят зад граница, и ние, които сме тук, българи в България, никога да не прекъсва, отбеляза Йотова.
По думите й програмата показва, че не винаги е достатъчно да прочетеш в учебника по история, или в днешните образователни сайтове, които предоставя МОН, историческите факти, тук изследавателският нюх и дело, интересът към непознатото е много силен.
Тази програма е и изключително авангардна, защото в нея често се сменят ролите на възрастните и на децата, и тук е голямата заслуга на учителите, които работят в чужбина, каза вицепрезидентът. Тя благодари от свое име и от името на президентската институция за неуморния им труд, защото са насочвали и помагали на децата.
Програмата е авангардна и с това, че за първи път тя изпълни една наша мечта - да има една по-тясна връзка между съботно-неделните училища зад граница, нашата гордост, и българските лекторати зад граница, и бяха намерени връзката, целите и полето за работа. Видяхме, че докторантури, лекторати по български език участват с неделните училища в тази програма, каза Илияна Йотова.
Тя отбеляза, че третата характеристика на тази програма е нейната искреност и откровеност, защото това е най-прекият път във възпитание в българско самосъзнание и идентичност.
Служебният министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков откри днес форума, на който се представят неразказани истории на достойни българи с принос в България и чужбина. Събитието се организира от МОН в Националния археологически институт с музей при БАН.
Инициативата се реализира по Националната програма "Неразказаните истории на българите", по която се проучват родови истории за достойни българи или събития от миналото, но и за наши сънародници от днешни дни, които са знакови за цивилизационното развитие на България.
Изследванията и разработените материали по програмата от българските неделни училища са изключително разнородни - филми, книги, презентации и доклади. Всички те се показват на форума, в който участват и посланиците на инициативата. Сред тях са писателят и преводач Здравка Евтимова, българският композитор и инструменталист Хайгашод Агасян, преводачът на унгарска поезия и проза Светла Кьосева, и други.
Сред присъстващите на форума са също служебният министър на външните работи Иван Кондов, служебният министър на културата Найден Тодоров, бившите министри на образованието и науката - проф. Сашо Пенов, Красимир Вълчев и Йорданка Фандъкова, бившият министър на културата Вежди Рашидов, председателят на Синдиката на българските учители към КНСБ Янка Такева, председателят на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета Диян Стаматов и други.
/ХК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text