site.btaМинистър Галин Цоков ще открие форум за неразказани истории на достойни българи с принос в България и в чужбина
Служебният министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков ще открие форум, на който ще бъдат представени неразказани истории на достойни българи с принос в България и чужбина. Събитието ще се състои на 12 ноември (вторник) от 11:00 ч. в Националния археологически институт с музей при БАН, съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН).
Инициативата се реализира по Националната програма "Неразказаните истории на българите", по която се проучват родови истории за достойни българи или събития от миналото, но и за наши сънародници от днешни дни, които са знакови за цивилизационното развитие на България.
Изследванията и разработените материали по програмата от българските неделни училища са изключително разнородни - филми, книги, презентации и доклади. Всички те ще бъдат показани на форума, в който участие ще вземат и посланиците на инициативата. Сред тях са писателят и преводач Здравка Евтимова, българският композитор и инструменталист Хайгашод Агасян, преводачът на унгарска поезия и проза Светла Кьосева, лекторът по български език и литература в Атинския университет и много други.
Националната програма "Неразказаните истории на българите" е съвсем нова концепция за българското образование и стъпка към промяната на модела - практическо обучение и даване на възможност за повече участие и съзидание на децата. Учениците, които правят проучване, ще са активната страна в процеса по тези проекти. Това обясни министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков по време на първия форум за инициативата, който се състоя през октомври миналата година в Букурещ.
Тогава той отбеляза, че освен възпитание в родолюбие, новата национална програма въвежда изследователския подход, който ще позволи на ученици от неделните училища в чужбина, на студенти и лектори в лекторатите по българистика в чужди университети да търсят и разказват истории за велики българи, за събития от миналото, за места, свързани с историята ни. Но тези проекти имат по-голямо значение, защото ще дадат пример как образованието може да стане ориентирано към търсене, изследване и създаване на продукт, подчерта министър Цоков.
/ХК/
news.modal.header
news.modal.text