site.btaИзкуствоведът д-р Надежда Джакова ще представи в Казанлък българското участие на тазгодишното Венецианско биенале
Изкуствоведът д-р Надежда Джакова ще представи в Казанлък българското участие на Венецианското биенале през 2024 година, съобщиха от културния институт в официалната си фейсбук страница. Срещата е част от образователната платформа „Събота в галерията“ и ще се състои на 9 ноември.
Това е 60-ото биенале за изкуство, което се провежда от 20 април до 24 ноември 2024 г. Куратор на това издание е Адриано Педроза, а мотото е Stranieri Ovunque – „Чужденци навсякъде“. Фокусът е върху темите за миграцията, изгнанието и „чуждестранния произход“, посочват от галерията.
В същия контекст е и българското участие с куратор Васил Владимиров. Инсталацията, с която участва държавата ни, е с наименование „Съседите“ и изважда на показ премълчаните и избледнели спомени на оцелелите от политическото насилие на комунистическия режим в България. Проектът е създаден от Красимира Буцева, Лилия Топузова и Джулиан Шехирян и е плод на 20-годишно научноисторическо и художествено изследване. Той представя последиците от общественото умишлено премълчаване на десетилетия държавно насилие и отсъствието на памет в съвременното публично съзнание. Създавайки пространство, в което посетителите могат да станат свидетели на историите на хора, заклеймени като чужденци в рамките на българските граници, проектът е директен отговор на призива на Адриано Педроза за разглеждане на темата „Чужденци навсякъде“, отбелязват организаторите.
Д-р Надежда Джакова е комисар на българското участие на Венецианското биенале през 2024 г. Тя е оторизирана да осъществява връзката между държавата и Фондация „Венецианско биенале“, както и да организира самото участие. Към момента завежда Софийски арсенал – Музей за съвременно изкуство, филиал към Националната галерия.
Д-р Джакова е изкуствовед, куратор и критик, а изследователската ѝ дейност е свързана със съвременни художествени практики, съвременна живопис и фотография, сайт-спесифик арт. Има сериозен опит в работа с публиките и в арт мениджмънта в художествените музеи, а през 2019 година защитава дисертация на тази тема в Института за изследване на изкуствата към Българската академия на науките. Реализирала е над сто изложби, като е основен инициатор на проектите „Автобиография“, „Театър в музея“, „Пространство-публика“. Изнасяла е лекции за съвременното изкуство в България, Германия, Великобритания, Русия и Китай. Гост-лектор е в Университета по архитектура, строителство и геодезия и в Нов български университет, член е на Международната асоциация на арт критиците AICA.
/ХК/
news.modal.header
news.modal.text