site.btaС документална изложба и концерт Шумен днес отбелязва 110 години от първото оперетно представление в града и България
Община Шумен, Симфониета – Шумен, Народно читалище (НЧ) „Добри Войников – 1856“ и Държавен архив – Шумен организират днес тържествено честване на 110 години от първото оперетно представление в България. Годишнината ще бъде отбелязана с изложба и концерт. Инициативата е подкрепена от Общинския фонд „Култура“ на Община Шумен след участие в конкурс, съобщиха от шуменското читалище.
Изложбата, посветена на първите български оперетни спектакли, състояли се в Шумен през 1914 година, е представена във фоайето на концертната зала на НЧ "Добри Войников - 1856". В нея са включени материали от Държавен архив – Шумен и НЧ „Добри Войников - 1856“.
Празничният концерт под надслова „Оперета в Шумла“ ще изнесат в читалището Симфониета – Шумен с участието на смесения хор „Родни звуци“ с диригент проф. Николай Андриянов. Славил Димитров ще бъде диригент на концерта, солисти ще бъдат Дарина Горанова (сопран), Елеонора Джоджоска (сопран) и Синюй Бао (тенор).
Днес честваме една забележителна годишнина – 110 години от поставянето на първия оперетен спектакъл от т. нар. „Голяма оперета” – тоест оперета за възрастни и от създаването на Шуменската оперетна дружба, каза за БТА Антония Панева – началник на Държавен архив – Шумен.
"Определям тази годишнина като забележителна, тъй като тези събития са резултат преди всичко от личните усилия и яркия творчески плам на поредица от личности, които оставят следа не само в музикалното дело в Шумен, но и в България и са пример какво може да постигне едно просветено общество, когато има своите будители", каза още тя.
Държавен архив – Шумен има изключително богата колекция от документи, пазещи паметта за тези събития, като част от тях ще можете да видите днес в тази съвместна изложба с читалище „Добри Войников - 1856”, отбеляза Панева. По думите ѝ на първото табло в експозицията са представени някои ключови личности, творили десетилетия преди първото оперетно представяне - като Михай Шафран, Добри Войников, Анастас Стоянов и Рачко Матев Рачев.
"В шуменските училища към 1906 г., когато е изнесена първата детска оперета, е имало вече почти 50-годишна традиция за създаване и дейност на ученически оркестри и хорове", подчерта Панева и уточни, че според спомените на Велико Дюгмеджиев, през май 1906 г., група ученици от мъжкото педагогическо училище, под ръководството на ученика Антон Пантилеев, изнасят оперетата „Червената Шапчица” от Франц Абт. "Тя е била изнесена ораторно – без драматична игра, като по-късно, през 1910 г. под диригентството на Дюгмеджиев" е поставена и драматично, каза Панева.
С представлението на оперетата „Кармозинела” в гр. Шумен на 10 май 1914 г. се слага началото на оперетното дело в Шумен и България, а през октомври 1914 г. се създава Оперетната дружба в Шумен, чиито устав ще може да бъде видян в изложбата, съобщи Панева.
"Оперетните състави, ръководени в продължение на 40 години от Велико Дюгмеджиев, са поставили на шуменската сцена 32 оперети и изнесли повече от 500 спектакъла", подчерта началникът на шуменския архив.
Както БТА съобщи, с изложба и концерт в Шумен ще бъдат отбелязани 110 години от първото оперетно представление в страната. Шуменският хор „Родни звуци” при Народно читалище „Добри Войников – 1856” отбеляза 125 години от създаването си през миналата година.
/ХК/
news.modal.header
news.modal.text