site.btaСъздадох ботаническа градина заради необходимостта да живея в по-красив свят, каза пред БТА Ясен Иванов
Създадох ботаническа градина „Борика“ край Ихтиман не само заради любовта си към природата, животните и растенията, а и поради една вътрешна необходимост да живея в по-красив свят. Това каза пред БТА собственикът Ясен Иванов.
„Просто самият аз се чувствам по-добре. И дори бих казал, че е като някакво своеобразно бягство от действителността, в която живеем“, отбелязва той.
НАЧАЛОТО
През 2016 година наниз от събития довежда младия софиянец до идеята и до нуждата да създаде подобно място. Една от причините била, че голяма част от свободното си време като ученик прекарал в село Борика (Ихтиманско) при баба си и дядо си.
Когато навърших девет години, аз се включвах да помагам на едните си баба и дядо, които имаха ниви и животни. Вече може би към 14-ата ми годишнина много активно им помагах с работата по животните и нивите. Така че може да се каже, че от тогава съм прекарвал по-голямата част от времето в мястото, където момента е създадена градината, разказва той.
Като малък проявявал по-голям интерес към животните, но в след това се появил и афинитетът му към растенията. В първи клас започва да отглежда растения в апартамента в София. А на село, при баба си и дядо си, отглежда и много животни – зайци, гъски, патици, кокошки, за които се грижел основно той през уикендите и ваканциите.
ПЪРВИТЕ РАСТЕНИЯ
Ясен Иванов казва, че засадил първото си растение, когато бил във втори клас. „Когато ходех някъде с родителите си, винаги се оглеждах какви растения има там и винаги молех да ми отчупват листо, коренче и аз ги вкоренявах и засаждах. Но първото, за което имам съзнателен спомен е, че бях на рожден ден на един съученик и в дома му имаше два вида фикуси. И аз помолих да си отрежа две клончета и ги вкорених, като едното не се прихвана, но другото и до ден-днешен е в апартамента в София. И вече растението е над 30-годишно“, казва той.
В ботаническата градината първите растения били няколко, останали от баба му. „Баба имаше една много малка цветна градина в стопанския двор – около 10-12 квадрата. И тя там отглеждаше различни цветя. Не много като разнообразие, но бяха останали няколко, които аз размножих и след това въведох в градината“, разказва собственикът на ботаничеката градина.
Сред тях са едни много гъсти червени божури, също така едни кавказки незабравки, които вече са в цялата градина и цъфтят повече от три месеца, както и едни ориенталски макове – гъсти и много красиви. „Тези видове са ми спомен от нея и може би те бяха първите растения, които размножих и въведох в градината“, отбелязва той.
МЕЧТАНИТЕ ВИДОВЕ
В ботаническата му градина има растения от всички континенти - с изключение на Австралия. „Все още нямам вид от там, тъй като условията в градината са ограничени от гледна точка на това, че трябва да се съобразявам с атмосферните условия. Градината е на открито, няма парник и е на около 900 м надморска височина. Не бих могъл да отглеждам растения, които са от субтропик, тропик. И поради тази причина единственото място, от което може да се отгледа растение от Австралия, това е от планинските територии. Но такива растения може да се вземат само от място и да се вземе вид от дивата природа, както големите ботанически градини правят експедиции със специални разрешителни от държавата. Аз, за съжаление, съм много далеч от тези мащаби“, казва Иванов.
Мечтае за много видове, които да добави в колекцията си „Аз записвам в едни списъци, когато с времето ги срещам в различни документални филми за градинарство, определители за растения и дори в социалните мрежи, където следвам много градинари и градини по света. Така съм успял да се снабдя с немалко видове от този списък, който с времето набъбва все повече“, казва той.
Набавя си новите видове по различни начини – от разсадници, през приятели от чужбина, получавал е семена от различни континенти от хора, които живеят или пътуват там. „В градината идват хора, които живеят по цял свят и се връщат всяка година и ми носят семена. От БАН също му дали няколко вида, които се срещат само в България. Над 95% от растенията са закупени от специализирани места. Вече видовете в ботаническата градина са около 620“, казва Иванов.
БЪДЕЩЕТО
Ясен Иванов казва, че идеите му постоянно се надграждат и идват нови и нови с времето. Първоначално мечтата му била да създаде тази градина. След това – да я разшири. Сега, след като направил и това, му се иска още да бъде разширена, за да може да направи тематични градини.
„Да направя японска градина, но тя да бъде наистина много близка до духа и визията на японските градини. Да бъде по-скоро автентична японска градина. Но за това трябва да бъдат закупени още съседни имоти. Иска му се също зона за събития и концерти с една малка сцена. И да продължа да развивам съчетанията от растения и композициите, така че да радват сетивата в абсолютно всеки сезон. Когато и да дойде човек, да се пренася в един красив, омиротворяващ свят и да се потапя в него и да се пренася на друго място – по-добро. И може би някой ден да има обмен на видове с други ботанически градини“, казва собственикът на ботаническа градина „Борика“.
Ботаническа градина „Борика“ е отворена за посетители на 6 юни 2016 г. от географа Ясен Иванов. Вдъхновение черпи от градини в цял свят, но най-вече от Англия. В ботаническата градина може да се види изобилие от над 600 вида растения от 5 континента - Нова Зеландия, Южна Африка, Южна Америка, а най-много - от Северна Америка, Азия и Европа. Сред по-редките видове растения са бразилски равен, петрофитум, араукария, стахиурус, баптисия, дармера, акантолимон, котула, критски риган, сисиринхиум, мазус, формиум, лизихитон, лобелия, хелиантемум, аренария монтана, вернония, стокезия, агапантус, шахматовидна ведрица.
/ХК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text