site.btaНад 60 доклада ще бъдат представени в научната конференция „Техника, технологии и образование“ в Ямбол
Над 60 доклада на участници от осем държави ще бъдат представени по време на двудневната международната научна конференция „Техника, технологии и образование“ в Ямбол. Това каза за БТА проф. д-р инж. Златина Казлачева, заместник-декан по научна и международна дейност на Факултет „Техника и технологии“ на Тракийски университет – Стара Загора.
Форумът ICTTE (International Conference on Technics, Technologies and Education) се организира ежегодно от 2013 г. насам от базирания в Ямбол Факултет. Откриването и пленарната сесия са утре (7 ноември) в зала „Съвременност“ на културно-информационния център „Безистен“. Заседанията по секции ще се състоят на следващия ден, 8 ноември, в базата на Факултета.
Ще участват учени, представители на бизнеса, докторанти и студенти от България, Албания, Германия, Египет, Испания, Португалия, Румъния и Украйна. Докладите ще бъдат в седем тематични области – „Машинно инженерство“, „Автотранспортна и земеделска техника“, „Моден и текстилен дизайн и технологии“, „Електротехника, електроника и автоматика“, „Компютърни технологии“, „Енергетика“ и „Хранителни технологии“.
Приети след рецензиране доклади, представени на конференцията, ще бъдат публикувани в научното списание ARTTE (Applied Researches in Technics, Technologies and Education), което се издава за 11-а поредна година от Факултет „Техника и технологии“, уточни проф. Казлачева, която е и главен редактор на научното издание.
По време на форума ще бъдат изнесени два пленарни доклада – от проф. Златина Казлачева на тема „60 години висше образование в Ямбол“ и от проф. д-р Ане Мари Грундмайер от Педагогически универститет – Фрайбург, Германия. Вторият доклад е на тема „От Fashion DIET към TexUnite – Как да внедрим ESD (Образование за устойчиво развитие в обучението по мода и текстил“.
Fashion DIET e международен проект, посветен на допълнителни образователни ресурси по устойчива мода. По проекта преподаватели от Факултет „Техника и технологии“ си партнираха с колеги от Германия и Румъния. Международният проект TexUnite, стартирал преди 2 месеца, e продължение на Fashion DIET в партньорство с Германия, Румъния, Словения и Турция, обясни проф. Златина Казлачева.
На 7 ноември във Факултета ще бъде открита етнографска изложба, като съпътстващо форума събитие. Тя е озаглавена „Седянка“ и е посветена на 85 години от рождението на една от легендите на българския фолклор – народната певица Елена Граматикова. Ще бъдат представени вещи от бита и носии от различни етнографски области, показващи богатството на българската шевица.
Една от причините за етнографската изложба е международен проект 4DCulture, по който работиха преподаватели от ФТТ. Основните дейности по проекта бяха свързани с дигитализация на културно наследство – фолклорни танци и носии. Предстои да бъде разработен сайт с дигитализирани носии от България, допълни проф. Казлачева.
В рамките на форума на 8 ноември ще се състои обучителен семинар на тема „Още една крачка в дигиталната трансформация в образованието“ в Центъра за иновативни образователни технологии на Тракийски университет във Факултет „Техника и технологии“. Лектор ще е доц. д-р Анелия Иванова от Русенски университет „Ангел Кънчев“.
Съорганизатори на конференцията „Техника, технологии и образование“ са Съюзът на учените в България – клон Ямбол, Балканската асоциация на текстилните инженери (BASTE) и Академичната общност по компютърни системи и информационни технологии (АОКСИТ).
/ТС/
news.modal.header
news.modal.text