site.btaЗапочва петото издание на „Дигитален ноември“
Видео игри, турнири, живо студио, конференция и ден за семейни игри са акцент в петото поредно издание на „Дигитален ноември“, съобщават организаторите от Френския институт.
По думите им събитието, което е част световната инициатива Digital November, предлага разнообразна и нетипична програма.
Кайане, професионален геймър и експерт по електронни спортове, се включва в конференцията „България и Франция играят заедно”, която ще открие „Дигитален ноември“ на 8 ноември във Френския институт. Към нея се присъединяват професионалисти от България и Франция, предвидени са три дискусионни панела.
Същия ден ще има студия за създаване на видеоигри с българско-френски произход – с участието на Милен Иванов, Димо Димов и Адриен Баки, както и представители на френски студия в България.
„Жените в света на видеоигрите и дигиталното творчество“ е с участието на Кайане, Мариела Цветанова – посланик на Women in games България и директор бизнес развитие в Imperia Online, колегата ѝ Диляна Драгнева – специалист маркетинг и бизнес развитие, Анна Бачева – френско-българска дигитална артистка, съосновател на Studio Otaïka, и Лина Стоянова – артистичен директор на Chibi Phoenix.
В „Електронните спортове: бъдещи хоризонти“ участват Кайане, Бенжамин Рол – създател и управител на базирания в София отбор по електронни спортове Acend Esports, Тихомир Петров – основател и управител на Augment GG.
В събота е турнирът Tekken 8. Той ще събере 16 играчи, включително членовете на българската общност за бойни игри (FGC). Събитието ще предложи комбинация от състезание и взаимодействие с феновете.
Програмата продължава на 11 и 12 ноември, отново във Френския институт, където ще бъде отбелязан приноса на жените творци, със серия от събития, посветени на работата им с изкуство и нови технологии. По време на двудневния фокус, публиката ще може да се запознае със специфични теми, свързани с новите креативни медии, потапящи видео и светлинни инсталации, триизмерен звук и пространствено мислене, дигитален вандализъм и смесена реалност.
Закриващата вечер (12 ноември) ще включи два аудиовизуални пърформанса на френски и български артистки – Хосе Лайка (Франция), експерименталното звучене на Амели Нилс (Франция), Vjbonnie (Франция) и студио Otaïka (Франция/България).
В рамките на „Дигитален ноември“ се открива виртуална галерия с изложба, курирана от Весела Ножарова. Създадена в сътрудничество с платформата Ianua.Art, този проект ще покаже творби на френско-български артисти или такива, тясно свързани с двете страни.
Ще има обучителните работилници с Димитър Узунов с надслов „AI Storytelling: Как да използваме езикови модели с изкуствен интелект по креативен начин“.
Медиатеката на Френския институт също предвижда специална програма.
Digital November / Novembre numérique е глобална инициатива, създадена от Френския институт, която ежегодно през ноември обединява дигиталната култура и иновации, за да насърчи използването на цифрови технологии във всички сфери на културата и обществото. В рамките на събитието се провеждат изложби, конференции, дискусии, работилници и други прояви, свързани с дигиталното изкуство, мултимедийното творчество, иновациите и видео игрите. Програмата е разнообразна и адаптирана според спецификите на държавата и партньорите, като обхваща теми като видео игри и интерактивни медии, виртуална реалност и изкуствен интелект, дигитално изкуство и креативни технологии, технологични иновации в образованието и културата.
/ДД
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text