site.btaЕкзотични животински видове бяха във фокуса на международен научен семинар, организиран от Лесотехническия университет
За първи път в България се проведе международен научен и професионален семинар Animalia Exotica за специалисти с интереси в изучаването и лекуването на екзотични животински видове. Организатори са д-р Севен Мустафа и д-р Илиана Ружанова-Господинова, главни асистенти - съответно по хирургия и анатомия, във факултета по Ветеринарна медицина (ФВМ) към Лесотехническия университет (ЛТУ), съобщиха от екипа на висшето училище.
Семинарът се организира със съдействието на доц. Милош Благоевич, анатом от Белградския университет в Сърбия. Партньор на събитието е Националният природонаучен музей към Българската академия на науките (БАН).
На събитието, което се проведе в Гранд Хотел Милениум в София се събраха над 100 ветеринарни лекари, зоолози и студенти с желание да предадат и да придобият нови и съвременни знания и компетенции в областите, свързани с влечуги, птици и дребни бозайници.
Лекторската програма включваше исторически преглед в отглеждането на влечуги, представен от д-р Ружанова. Д-р Ана Пешич от Сърбия говори за африканските мини-таралежи и най-честите им заболявания. Д-р Милена Златарова от „Зайвет“ София, която работи основно със зайци, сподели за своя опит от практиката. Проф. д-р Цветан Чапръзов, зам.-декан на Ветеринарномедицинския факултет в Тракийски университет – Стара Загора, специалист с дългогодишен опит в областта на екзотичната медицина и е основател на избираемата дисциплина „Хирургия на екзотичните животни“, разясни клиничните приложения на компютърната томография при диви, лабораторни и екзотични животни.
Доц. д-р Лора Коенхемси от Турция, която работи в катедра „Вътрешни болести“ на Истанбулския университет "Джерах Паша" описа клиничния си опит с игуаните и техните заболявания. Д-р Йоан Славчев от Vet Star Clinic и Национална ветеринарна клиника говори за диагностичния и лечебен подход при птици с дистоция. Владимир Николов, палеонтолог и специалист по историята на динозаврите, обитавали нашите земи и асистент в Националния природонаучен музей при БАН, разказа за екзотичната гръбначна фауна на България. Д-р Славко Николов, на който орнитологията е голяма страст, представи темата за репродуктивните смущения при вид красиви високопланински фазани.
Марко Иванов от Бургас, биолог, изучаващ влечугите от над 25 години, сподели свои наблюдения за змиите пепелянки. Д-р Атанаска Чачева от Централна ветеринарна клиника, София, презентира клинични случаи на морски свинчета с тумори на далака. Мариос Куфасимис, чуждестранен студент към ФВМ в ЛТУ разказа за спасителните акции, в които участва и за последвалото лечение на диви животни в Гърция. Д-р Мустафа представи изследванията си за често срещана патология при змиите.
Семинарът завърши с колело на късмета и раздаване на награди. /ПВ/
/ХК/
news.modal.header
news.modal.text