site.btaНад 200 художници от 24 държави интерпретираха визията си за Олимпиадата в Париж в конкурс за екслибрис на библиотеката в Русе
Олимпийските игри в Париж бяха основната тема, на която беше посветено 20-ото издание на Международния конкурс за екслибрис, организиран от Регионална библиотека „Любен Каравелов“ в Русе. Общо 213 творци от 24 държави се включиха с 278 свои интерпретации и виждане за олимпийския принцип „По-бързо, по-високо, по-силно“ и идеята на най-известното международно състезание. Творците са представители на България, Канада, Русия, Турция, Китай, Хонгконг, Черна гора, Румъния, Полша, Италия, Мексико, Франция, Аржентина, Хърватия, Германия, Словакия, Гърция, Унгария, Украйна, Испания, Литва, Белгия, Молдова, Норвегия, съобщиха от културния институт. Най-малкият участник е роденият през 2017 година канадец Роман Дарву, а най-възрастните – сънародничката му Джоселин Беноа и Мартин Байисс от Белгия, родени през 1943 г.
В категория до 14 години за най-добра журито е определило творбата на Виктория Коковина от Русия. В категория до 26 г. е отличен Али Осман Текин от Турция, а в категория над 26 г. голямата награда за 2024 година получи Андрей Бахнев от България за творбата си Ex Libris Paris 2024.
Специална грамота на Нов български университет за наш автор в изгряваща категория се връчва на Таня Костова (България) за Paris. Наградата на Русенската библиотека е за Павел Делекта от Полша за Ex Libris – Ex Olimpiis Iga Swiatek.
Обявени бяха и спонсорски награди за Оксана Будна от Полша, за Чяк Хей Цанг от Хонгконг, за Ефросина Василева от България, за Асилбек Ардак от Турция, за Джузепе Калдерон от България, за Каролина Винямата от Мексико и за Елица Петрова от България. Всички включили се в конкурса художници ще получат сертификат за участие, а отличените - и грамота, уточниха организаторите.
Директорът на библиотеката Теодора Евтимова обобщи накратко двете десетилетия от началото на конкурса, определяйки ги като креативност в модерен прочит. Тя благодари на участниците и журито, допринесли в годините за утвърждаването и вписването на конкурса в културната история на Русе и света, на Министерството на културата, на Община Русе и на всички спонсори за отношението и финансовата подкрепа.
Бяха поднесени поздравителни адреси от името на кмета на Русе Пенчо Милков и от ректора на Русенския университет проф. д-р инж. Генчо Попов.
Главният библиотекар д-р Теодора Дянкова направи кратка равносметка на изминалите години. В първите двадесет издания на конкурса са участвали 2249 автори от цял свят, от които 273 български творци. Участвали са художници от 63 държави.
Следващото, 21-во издание на конкурса, е с тема Ex Libris – Ex Aviation 2025.
/АКМ/
news.modal.header
news.modal.text