site.btaОБНОВЕНА Скулптура-художествен синтез в памет на първия чешки президент Вацлав Хавел ще бъде поставена на едноименния площад в София
На столичния площад "Вацлав Хавел'' ще бъде поставена скулптура-художествен синтез "Сърцето пътува" в памет на първия президент на Чехия, световноизвестен драматург, писател, правозащитник и дисидент Вацлав Хавел, съобщават организаторите.
Откриването е днес. Скулптурата е дело на чешкия творец проф. Курт Гебауер и е по инициатива на множество български граждани, фондациите "Софийски дискусионен форум" и "Америка за България", Столична община и Културно-информационен център на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Както писа БТА, Столичният общински съвет (СОС) трябваше да разгледа през май тази година на заседание предложение на зам.-кмета по култура Яна Генова и кмета на район ''Средец'' Трайчо Трайков за поставяне на скулптура ''Сърцето пътува'' на проф. Курт Гебауер в памет на Вацлав Хавел на едноименния площад в София.
Курт Гебауер е създател и на характерния проект в Прага, ''Сърце'' в памет на Хавел. Инициативата е подкрепена с подписка от множество граждани, а средствата за изграждането, поставянето и последващата поддръжка ще бъдат осигурени от гражданското сдружение ''Сърцето пътува''. Столичната община също ще се включи с финансиране от 15 хиляди лева. През 2020 г. с решение на СОС пространството между бул. ''Евлоги и Христо Георгиеви'' и улиците ''Шипка'' и ''Асен Златаров'' бе именувано на първия чешки президент и предводител на страната по демократичния път след разделянето на Чехия и Словакия. Районната администрация обнови площада с цел той да е място за малки градски събития, концерти, изложби.
Вацлав Хавел е чешки драматург, дисидент и политик. Той е един от първите говорители на ''Манифеста за човешки права'' - Харта 77, водеща личност при политическите промени през ноември 1989 г., последен президент на Чехословакия (1989 – 1992) и първи президент на Чехия (1993 – 2003). Автор е на около 20 пиеси и значителен брой есета, някои от които са преведени в чужбина. В началото на 1960-те години неговата дейност в областта на политиката се засилва. Той става особено активен след началото на Пражката пролет. През 1977 г. ангажираността му с ''Манифеста за човешки права'' му донася световна слава на лидер на опозицията в Чехословакия, което довежда и до арестуването му.
През 1989 г. ''Нежната революция'' издига Хавел чак до президентския пост. В качеството си на президент на Чехословакия, а след разделяне на страната, Хавел повежда страната към многопартийна демокрация. По време на неговото 13-годишно управление страната преживява бурни промени. Въпреки неговото негативно отношение Словакия се отделя ката самостоятелна държава. При неговото управление страната е приета в НАТО и започват преговорите за членство в Европейския съюз, които приключват през 2004 г.
/ЙВЛ
/АКМ/
news.modal.header
news.modal.text