site.btaФотокнига „Хроники на всекидневието“ ще бъде представена във ФЖМК
Фотокнига „Хроники на всекидневието“ ще бъде представена на 30 октомври във Факултета по журналистика и масова комуникация (ФЖМК) на Софийския университет (СУ) „Св. Климент Охридски“, съобщават организаторите.
Автори на фотографиите в тома са Антоан Божинов, Николай В. Василев и Росен Коларов. Снимките обхващат периода от 60-те години на ХХ в. до втората декада на XXI в. В изданието е публикувана студия на доц. Георги Лозанов – директор на дирекция ЛИК в БТА.
„Фотографиите в тази книга представят един подход във фотографията, станал възможен в началото на ХХ в. благодарение на развитието на фотографската техника и емулсии. Изобретената от Оскар Барнак през 1926 г. „Лайка“ е инструмент, подобен на писателския бележник или скицника на художника, който винаги е под ръка, готов за употреба и може да се събере в джоб или неголяма пътна чанта. Това дава тласък на „фотографията като прозорец“, по Сарковски, и приобщава фотографа към групата на „свободно шляещите се“ фланьори, описани в есето на проф. Бояджиев“, пишат авторите.
Те обясняват, че колекциите в книгата не са сюжетно свързани – нито вътре в себе си, нито помежду си.
„Тримата автори в тази книга – Антоан Божинов, Николай В. Василев и Росен Коларов, разказват своите истории, но не на словесен, а на изобразителен, фотографски, език, който в последна сметка също е словесен. Защото изображенията се създават, за да предизвикат мисли, а мислите са облечени в думи, тъждествени са с тях“, пише доц. Георги Лозанов за „Хроники на всекидневието“. „Тук ще опитаме да влезем в ролята на критика, чиято задача е да разкрие какво повече казва снимката от това, което показва, като сме наясно, че от интерпретацията не се изисква да съвпада с намерението на автора. Заедно с интерпретацията ще реконструираме „по снимки“ и интерпретираната социална реалност, която основно е от комунистическия -съветския - период в страната“, допълва той.
/ ГН
/РБ/
news.modal.header
news.modal.text