site.btaЛюдмила Филипова представя нов роман за началото на българския род
Людмила Филипова представя нов роман за началото на българския род. Премиерата на книгата „Авитохол и небесният народ“ е на 6 ноември в столичния хотел „Маринела“, съобщават издателите от „Ентусиаст“.
По думите им романът е базиран на непознати досега източници и разказва за един недостатъчно изследван от специалистите период от историята.
„Докато пишех „Войната на буквите“ и „Войната на верите“, се замислих колко малко знаем за дългия път на древните българи“, посочва авторката. „През първите месеци на работа не можех да открия много за съдбините на нашите предци преди Кавказ, преди V в. Но малко по малко изникваха по-стари извори – предимно китайски, персийски, индийски, арменски и др. Докато четях и осъзнавах значението и приноса на предците ни за развитието на могъщи империи и континенти, все повече си давах сметка, че през последните век-два е имало геополитически причини тази история да се потулва, докато ни се предлагат други по-модерни версии за нашето минало“, смята Филипова.
В книгата си тя отговаря на въпросите съществувал ли е някога Авитохол, с когото започва Именникът на българските владетели, кой е бил той, откъде преминават древните българи, за да стигнат до днешната си родина, защо са ги наричали „небесния народ“ и др.
Писателката извежда на преден план редица непознати факти – не само че първите българи стоят зад изобретяването на телескопа и са пионери в разработването на солните мини, обработката на злато и скъпоценни камъни, но и че са участвали в създаването на стремената, различни бойни оръжия и дори – Пътя на коприната, отбелязват издателите.
„Людмила Филипова е успяла да възкреси историческата памет и да потърси отговор как самите българи са схващали своето житие-битие в годините на Великото преселение на народите“, коментира проф. Казимир Попконстантинов. „За това свидетелстват както писмените извори, така и огромната литература, посветена на този период, с които авторката се е запознала подробно. Тя ги ползва и разглежда през призмата на непредубедения писател и посвоему изразява почит към труда на поколения изследователи, често оставащи извън полезрението на масовия читател“, допълва той.
„В новия си роман епопея Людмила Филипова като орисница плете съдбата на небесния народ, който се ражда от една любов в тътена на митологичната битка, посяла семето на днешния ни свят“, посочва проф. Сергей Игнатов.
/ ГН
/ТС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text