site.btaЧитателският клуб на Нов български университет организира разговор за книгата „Портретът на Дориан Грей“ от Оскар Уайлд
Център за книгата и департамент „Нова българистика“ в Нов български университет (НБУ) отправят покана за среща на Читателския клуб на НБУ с тема „Разговор за книгата „Портретът на Дориан Грей“ от Оскар Уайлд“. Събитието ще се състои на 30 октомври в книжарницата на корпус I в висшето училище, съобщиха от екипа му.
Водещи на срещата са проф. Пламен Дойнов, д.н., доц. д-р Йордан Ефтимов и доц. Морис Фадел, д.н.
Октомврийската сбирка на Читателския клуб на НБУ е посветена на 170 години от рождението на Оскар Уайлд. „Портретът на Дориан Грей“ е единственият роман на Оскар Уайлд, творба с бурна история, безжалостен коментар на обществото от края на ХIX в.
"По думите на Уайлд идеята за „Портретът на Дориан Грей“ му е дошла, докато е позирал на канадската художничка Франсис Ричърдс. Когато вижда готовата картина, той на шега подхвърля, колко е жалко, че изображението на платното няма да остарее никога за разлика от самия него и колко хубаво би било, ако стане точно обратното. Писателят толкова харесва въпросния парадокс, че същият заляга в основата на сюжета на единствения му роман и най-популярно негово произведение, върху което, освен легендата за Фауст, са повлияли и знакови за епохата прозаични текстове като „Шагренова кожа“ на Балзак, „Наопаки” на Жорис-Карл Юисманс и „Мелмот скитникът“ на Чарлз Матюрин. Дориан Грей и до ден днешен се превръща в нарицателно име за антигерой, който „продава душата си на дявола“, за да получи доживотна младост и красота, но в крайна сметка се самоунищожава по логиката на библейското „каква полза за човека, ако придобие цял свят, а повреди на душата си“ (новозаветен стих директно цитиран от мефистофеловия образ на изкусителя лорд Хенри към края на книгата)", казва Васил Димитров от Читателския клуб на НБУ. /ПВ.
/ХК/
news.modal.header
news.modal.text