site.btaИзложба в Благоевград представя живота и делото на Кузман Шапкарев
В навечерието на Деня на народните будители, който отбелязваме на 1 ноември, в Регионалния исторически музей (РИМ) в Благоевград бе открита изложбата на Македонския научен институт „Кузман Шапкарев – живот и дело“.
Изложбата проследява живота и творческия път на големия възрожденец, разказа за БТА уредникът в музея в Благоевград д-р Елена Чалгънова. По думите ѝ творческият път на Шапкарев е многопластов, а още съвременниците му подчертават неговата изключителна енергия и работоспособност. Благодарение на трудолюбието си успява да постигне толкова много в рамките на един живот, посочи д-р Чалгънова.
Кузман Шапкарев има 30-годишна практика, която упражнява в различни градове на географската област Македония – Струга, Битоля, Кукуш, Прилеп, Солун, разказа историкът и уредник в РИМ – Благоевград. Той е и инициатор за създаването на мъжка гимназия именно в Солун, допълни тя.
Д-р Чалгънова не пропусна да отбележи и издателската дейност на Кузман Шапкарев, който, съвместно със своя брат Петър Пасхалев, отваря книжарница в Солун и в нея отпечатва своите учебници и помагала.
Кузман Шапкарев съставя учебници, защото в училищата, в които преподава, започва да измества гръцкия и да налага българския език, но вижда в хода на преподаването, че няма необходимата литература и пособия, посочи историкът. Това е причината да се наеме с тяхното съставяне, допълни тя.
По молба на българският екзарх Йосиф, Кузман Шапкарев се заема с грижа за цялото просветно дело в Македония, обикаля различни градове, посещава училищни центрове и контролира учебното дело, което е една мащабна по своя характер акция. Наред с това е бил и публицист, дописник на много негови съвременни вестници.
Най-известен, обаче, за широката публика, Шапкарев е със своята дейност като фолклорист и сборника „Български народни умотворения“, който съдържа над 1300 песни, отделно приказки, описания на обичаи и други, посочи д-р Елена Чалгънова. Шапкарев публикува от 104 краища на географската област Македония, а чрез диалектните форми иска да покаже - а с това и да защити, да отстои българската национална идентичност на населението там, каза още историкът.
Шапкарев се изявява и като деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация, познавал се е с Гоце Делчев, който е отсядал в дома му, разказа уредникът в музея в Благоевград.
Изложбата, посветена на Кузман Шапкарев, може да се разгледа в РИМ - Благоевград до 3 ноември, след което предстои да бъде експонирана в Генералното консулство на България в Битоля, каза още д-р Елена Чалгънова.
/ХК/
news.modal.header
news.modal.text