site.btaУниБИТ отбеляза Световния ден на ООН с кръгла маса, посветена на дипломацията и международните отношения
„Ролята на Организацията на обединените нации (ООН) в съвременните международни общувания“ бе темата на кръглата маса, с която Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ) отбеляза Световния ден на ООН. Форумът се организира за втори път заедно с екипа на Югозападен университет „Неофит Рилски“- Благоевград, по съвместен проект „Съвременни международни общувания и защита на правата на човека“, съобщиха от екипа на УниБИТ.
Специален гост на събитието беше Абдулрахман Ахмед Алджабер, посланик на Обединените арабски емирства в Република България.
Водещ на събитието бе доц. д-р Пламен Теодосиев, преподавател в УниБИТ и дипломат - бивш консул в Р. Турция. От името на съорганизаторите поздравът бе от ректора на ЮЗУ „Неофит Рилски“ проф. д-р Николай Марин.
"Дипломацията в образованието играе ключова роля за насърчаване на международното сътрудничество, обмен на знания и култури. Тя подпомага създаването на партньорства между учебни заведения, академични програми и учени от различни държави, като по този начин обогатява учебния процес и отваря нови възможности за развитие на глобално ниво. Дипломацията също така спомага за преодоляване на бариерите, свързани с различия в образователните системи и културните особености", изтъкна в словото си ректорът на УниБИТ проф. дн Ирена Петева.
Кръглата маса започна с едноминутно мълчание, с което присъстващите изразиха съчувствие и солидарност с семействата и близките на невинните жертви от атентата в Турция вчера и в другите горещи точки по света. "Така заявихме нашия категоричен отказ към насилието. Нека този миг на тишина бъде символ на надеждата за мир и разбирателство, надмогващи омразата и терора, беше посланието на форума", отбелязаха от УниБИТ.
Сред акцентите в програмата на форума бяха пленарните доклади на проф. д-р Емил Люцканов – „Организация на обединените нации – роля и място в мироопазването“, на доц. д-р Николай Попов от Югозападен университет (ЮЗУ) – „ООН и международната сигурност през 21-ви век – някои акценти“, на гл. ас. д-р Румяна Попова от ЮЗУ – „Основните предизвикателства пред ООН и модерната национална държава през 21-ви век“, „Ролята на Стратегията на ЕС за младежта (2019—2027 г.) като фактор в развитието на международните отношения в областта на образованието“ – доклад на докторант Бойка Борисова, изказванията на проф. д-р Стоян Стойчев, гл. ас. д-р Вероника Стоилова, ЮЗУ – Благоевград, гл. ас. д-р Владимир Бабанов, ЮЗУ – Благоевград, гл. ас. д-р Владимир Бабанов, ЮЗУ – Благоевград. В дискусията бяха коментирани теми, свързани с дигиталния суверенитет и ООН, надеждния изкуствен интелект като гаранция за правата на човека в съвременното информационно общество, ролята на медиите в съвременната дипломация, туризма в пост COVID дигитална епоха и др.
В края на форума прозвуча We Are the World – емблематичната песен, част от благотворителна инициатива, наречена USA for Africa - за борба с глада в Африка. /ПВ/
/РБ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text