site.btaУНСС обяви началото на нова магистърска програма - ''Криптоикономика и блокчейн'', по време на конференция и състезание по програмиране
Нова магистърска програма ''Криптоикономика и блокчейн'' открива УНСС. Това бе обявено по време на конференцията и хакатон ETHSofia, които се провеждат от 17 до 19 октомври в ''София Тех Парк''. УНСС е партньор на събитието, съобщиха от висшето училище.
Тридневното състезание по програмиране и двудневната конференция целят да запознаят българската аудитория с най-новите технологични тенденции в публичните блокчейн мрежи и да покажат най-иновативните проекти от Ethereum екосистемата. Модератор на събитието бе Владислав Драмалиев, една от водещите фигури в българското блокчейн общество и председател на фондация ''Битхоуп''.
Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров и доц. д-р Светла Бонева, декан на факултет ''Международна икономика и политика'', участваха в откриващата част на събитието.
Във видеообръщение към организаторите и участниците ректорът проф. д-р Димитър Димитров изтъкна своето голямо задоволство от това, че най-големият бизнес университет, Университетът за национално и световно стопанство, е част от водещите партньори на Conference and Hackathon ETHSofia 2024.
''Да бъдем сред новаторите е наш основен фокус, защото УНСС си е поставил амбициозната задача да обучава бъдещите лидери на нацията, да задава устойчиви образователни модели, да надгражда и стимулира предприемаческия дух. За мен е чест да приветствам участниците в ETHSofia 2024. Тук, сред толкова лектори и криптопредприемачи, ми се струва най-подходящото място да съобщя новината, че УНСС открива магистърска програма ''Криптоикономика и блокчейн'' към катедра ''Икономикс''. А за следващата година подготвяме и бакалавърска програма по криптоикономика'', каза в обръщението си ректорът на УНСС.
Доц. д-р Светла Бонева представи УНСС като университет, който предлага, както атрактивни специалности, свързани с информационните технологии, така и съвременна дигитална инфраструктура – университетът е образователната институция с най-добре изградена дититална инфраструктура в България.
Доц. Бонева акцентира, че едни от най-атрактивните магистърски програми в УНСС са ''Дигитален маркетинг'' и ''Киберсигурност''.
Университетът е първият сертифициран по ISO 27001:2022, който осигурява непрекъснат мониторинг на системите за сигурност на университета. УНСС разполага с нова мрежа с оптични кабели от седмо поколение. Изградени са бекъпи за всички системи. Най-голям е напредъкът на университета в областта на киберсигурността. Освен обучението на бакалаври и магистри по киберсигурност, разбирането за киберсигурността се превръща в неразделна част от организационната култура на преподавателите и служителите на УНСС.
Доц. Бонева фокусира вниманието и върху факта, че УНСС разполага с компютър с голяма изчислителна мощ, който има възможност да изчислява голям обем данни. Тя обясни, че около него са изградени няколко стартъпа, а също така и че УНСС си партнира с редица големи, средни и малки компании в образователния процес, и научните изследвания. Университетът е изготвил одита по киберсигурност на АЕЦ ''Козлодуй'', а най-новата образователна инициатива на УНСС е стартирането на новата магистърска програма ''Криптоикономика''.
В рамките на конференцията гл. ас. д-р Димитър Дамянов, преподавател в катедра ''Икономикс'', представи новата магистърска програма ''Криптоикономика и блокчейн'', която ще се предлага на английски език, а онлайн - на български и английски, като ще стартира през януари 2025 г. Обучението е в рамките на два семестъра.
Основните заложени курсове в програмата са ''Въведение в блокчейн'', ''Въведение в токеномиката'', ''Децентрализирани финанси'', ''Финансиране на стартъп'', ''Управление на криптоактиви'', ''Правни и регулаторни въпроси в криптоикономиката'', ''Цифрова търговия и данъчно облагане'' и други.
Повече информация за новата магистърска програма ''Криптоикономика и блокчейн'' ще намерите на страницата на висшето училище.
За следващата учебна 2025 - 2026 година УНСС подготвя и бакалавърска програма по криптоикономика.
Участието на УНСС в конференцията е организирано от гл. ас. д-р Петкан Илиев, преподавател в катедра ''Икономикс'', който е и инициатор за създаването на новата магистърска програма ''Криптоикономика и блокчейн''. На конференцията присъства и ръководителят на катедрата доц. д-р Ивайло Беев.
/ЙВЛ
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text