site.btaВарна бе избрана за домакин на 41-вия конгрес на Международна федерация на екслибрис обществата
Варна ще домакинства 41-вия конгрес на Международна федерация на екслибрис обществата FISAE през 2026 г. Това съобщиха от Фондация за изкуство „Йордан Петков“, които ще бъдат организатори на форума.
Решението е взето по време на 40-ото издание на конгреса на Международна федерация на екслибрис обществата, провело се наскоро в Палма де Майорка. Екипът на Фондация „Йордан Петков“ участва в конгреса и депозира своята кандидатура за членство в организацията, която е приета с единодушната подкрепа на делегатите. Варна получава възможността да домакинства на следващия конгрес след надпревара с кандидатурата на Гръцката екслибрис асоциация, предложила столицата Атина.
В предстоящите две години, според статута на Международната федерация на екслибрис обществата, неин президент ще бъде ръководителят на организацията-домакин Нели Вълчева, която е директор на Фондация „Йордан Петков“ и на Международния екслибрис конкурс във Варна.
Дейността на Фондация за изкуство Йордан Петков е посветена на мисията да разпространява и популяризира красотата на малката графика и екслибриса, организирайки не само престижния варненски конкурс, но и пътуващата в цяла България негова изложба, припомни Вълчева. Според нея домакинството на конгреса през 2026 г. ще създаде възможност за представителите на световното екслибрис общество да се докоснат до красотата на българското Черноморие.
Във федерацията членуват общества, асоциации и институции от цял свят. Делегати на конгреса са художници, колекционери, представители на институции и библиотеки. Първият международен екслибрис конгрес се провежда през 1953 г. в Австрия. През годините е имало срещи в големи културни центрове като Лугано, Антверпен, Франкфурт, Амстердам, Барселона, Виена, Париж, Краков, Будапеща, Лисабон, Ваймар, Милано, Санкт Петербург, Бостън, Пекин, Истанбул, Прага.
Особено сме радостни, че Варна ще представи България в тази престижна поредица от градове-домакини, посочи Вълчева и добави, че на всеки FISAE форум присъстват между 100 и 500 участници, които обсъждат графичното изкуство, обменят произведения, но и се запознават с местната култура, което затвърждава позицията на града на световната културна карта. Тя припомни, че в България се провеждат два престижни международни екслибрис конкурса, в Русе и Варна, и изрази мнение, че конгресът ще даде възможност за познаване на българската графична школа, която е една от най-добрите в света.
/РБ/
news.modal.header
news.modal.text