site.btaУченици от Природо-математическата гимназия в Разград ще представят свои творби в пътуваща лаборатория за поезия
Ученици от Природо-математическата гимназия „Акад. Никола Обрешков“ в Разград ще представят свои творби в рамките на пътуваща лаборатория за поезия, съобщи за БТА преподавателят в гимназията Даниела Куманова. Културното събитие ще се състои утре, 9 октомври, в Народно читалище "Напредък 1901" в града.
Инициативата под надслов „Поети без граници“ е на Фондация „Елизабет Костова“ в подкрепа на развитието на творческото писане сред младежи от страната. Пътуващата лаборатория за поезия, в чието първо издание се включват поетите Антония Антонова, Иван Димитров, Стефан Иванов и Цветелина Вътева, ще посети четири училища в село Цонево и градовете Разград, Пазарджик и Плевен между 23 септември и 27 октомври, отбелязаха от Фондацията.
В рамките на програмата учениците ще се запознаят със свободната поетична форма „словесна поезия“ и ще бъдат въвлечени и подкрепени в създаването и представянето на техни авторски стихотворения, посочиха още организаторите. „С програмата „Поети без граници“ целим да покажем, че поезията може да бъде интересна и разбираема, да помогнем на учениците да развият лично отношение към писането и литературата, като ги поставим в ролята на автори, да повишим нивото им на ангажираност към предмета Български език и литература и да дадем сцена за изява на техните идеи, мисли, чувства“, отбелязаха от Фондация "Елизабет Костова".
Заниманията се провеждат във вид на тридневни поетически работилници, водени от поети с опит в сценичните изкуства и в работата с младежи. В последния ден от програмата учениците ще представят своите творби пред публика. Под ръководството на поета Стефан Иванов, учениците от природо-математическата гимназия в Разград в продължение на три дни практикуват разнообразни упражнения по творческо писане, свързани със запознаване и упражняване на различни поетични форми, сред които словесната поезия, съобщи за БТА асистентът по дейности във Фондацията Маргарита Калоянова. Тя обясни, че имат намерение проектът „Поети без граници“ да се превърне в ежегодна програма на Фондацията и да обхване повече градове в страната.
Учениците, които участват в творческата работилница са 9-ти клас в гимназията, а техен преподавател по български език и литература е Антоанета Костадинова, посочи още Даниела Куманова.
/ТС/
news.modal.header
news.modal.text