site.btaС Димитър Талев имаме бездна от богатства, неговият свят е изключително самобитен и заедно с това универсален, каза режисьорът Калин Ангелов
С Димитър Талев имаме една бездна от богатства, светът на Талев е изключително самобитен и заедно с това универсален, което го прави несъмнено актуален и до ден днешен. Това каза по повод предстоящата премиера на най-новото заглавие в репертоара на Драматичен театър „Никола Вапцаров“ режисьорът Калин Ангелов. Днес в Националния пресклуб на БТА в Благоевград гостува част от екипа, който на 9 и на 11 октомври ще представи премиерно на благоевградска сцена „Железният светилник“.
От многопластовия роман на Талев, тъй като това е едно огромно, сложно произведение, с много предизвикателства вътре, реших да фокусирам историята около интимния свят на персонажите, разказа Ангелов. Той посочи, че основната тема е за аутсайдера и обществото, как социумът отхвърля индивида и как индивидът се справя в тази ситуация.
Опитали сме се да бъдем максимално верни към словото на Талев, в спектакъла няма добавена нито една дума, която да не е на Димитър Талев, запазили сме автентичността на словото, каза още режисьорът на представлението. Това е изключително предизвикателство за актьорите, тъй като аз съм се постарал да изтегля една линия да романа, да я доразвия, да създам една конструкция, но драматургията зависи от актьорите, посочи той. Това продължава да бъде една много силна, въздействаща белетристика, която не е построена по законите на театъра, за да се превърне това слово в жив, пълнокръвен театър, това е изцяло в ръцете на актьорите, допълни Калин Ангелов.
Избрах да се съсредоточим върху вътрешния, интимния свят на персонажите, тъй като това ми се струва актуално във времето, в което живеем, социума, социалните мрежи, натискът, огромният страх от обществения съд, от поругаването, мисля че е много болезнена тема в днешно време, каза още режисьорът на спектакъла и допълни, че и във времето на Талев нещата не са били по-различни.
В целия спектакъл няма външна динамика, всичко е отвътре, резултат от житейски избори, през които трябва да минат героите, противоречия, вътрешни борби и борби с обществото, каза на пресконференцията актрисата Катя Иванова, която влиза в образа на Катерина. Всеки един от нашите персонажи беше изправен пред този враг, пред обществото и общественото мнение, стъпихме върху толкова много теми и въпреки това се съсредоточихме върху нещо, което е изключително важно днес, посочи актрисата Лора Христова, която публиката ще види на сцената в образа на Ния.
В образа на Рафе Клинче се въплъщава Иван Николов, който описа персонажа като „може би най-отявления аутсайдер, най-отхвърления човек, обаче и този, който сам не желае да дружи с никого, именно заради тази вечна тема за общественото мнение, човек, който не иска да плаща данък обществено мнение, въпреки че романът е отпреди толкова много години“.
За пръв път на професионална сцена излиза актьорът Калоян Карагинев. На пресконференцията той разказа, че това е първи негов ангажимент в професионален театър след завършването му, а за ролята си на Лазар и за спектакъла като цяло каза, че всеки от актьорите е намерил допирна точка с персонажите.
Билетите за двете премиерни дати – 9 и 11 октомври, са почти разпродадени, каза директорът на Драматичен театър „Никола Вапцаров“ Маргарита Мачева. В спектакъла участват още Албена Чобанова в ролята на Султана, Андраш Кочалиев (Аврам Немтур) и Жанет Керанова (Ханъмата). Сценографията е дело на Илина Грозева, а музиката на Иван Дончев.
След премиерата представлението тръгва на турне в региона, като предстои да бъде играно в Кюстендил, Петрич, Банско, Разлог и Гоце Делчев и други градове. Планира се и гостуване в столицата и в по-големите градове на страната, като навсякъде интересът е огромен, каза още Маргарита Мачева.
/РБ/
news.modal.header
news.modal.text