site.btaРъководството на Софийския университет и синдикалните организации подписаха новия Колективен трудов договор
Ръководството на Софийския университет (СУ) "Св. Климент Охридски" и синдикалните организации в Алма матер подписаха днес новия Колективен трудов договор, съобщи пресцентърът на висшето училище.
На срещата бяха ректорът на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев, заместник-ректорът доц. д-р Първан Първанов, проф. Александър Николов, заместник-председател на Синдиката "Висше образование и науката" (ВОН) при КНСБ, доц. Елена Ташева, председател на Университетската синдикална организация към Синдиката "Висше образование" към КТ "Подкрепа", доц. д-р Христо Беров, председател на Университетската синдикална организация към ВОН-КНСБ, проф. д-р Георги Петров, председател на ФУНИС.
Част от подписания договор са новите основни заплати за длъжностите на преподавателския и непреподавателския състав в Алма матер. "С това се сложи успешен завършек на процес, започнал преди няколко месеца с основна цел постигане на достойно заплащане на работещите в системата на държавните висши училища", отбелязват от СУ.
В този процес Софийският университет и цялата колегия бяха водещи, както се полага на най-старото и най-реномирано висше училище в България. Академичната 2023/2024 година бе открита с протестна изява на част от синдикалните дейци. В края на октомври и началото на ноември от Националния браншови синдикат "Висше образование и наука" към КНСБ бе организирана онлайн петиция за ред, законност и достойно финансиране на висшето образование и науката в България, която събра подписите на над 1900 души от различни университети, институти на БАН и други организации. От тях почти една трета бяха на колеги от Софийския университет.
Основните акценти, поставени в нея, бяха за общ размер на разходите за висше образование за 2024 г., не по-малко от 1% от БВП; минималната основна работна заплата за най-ниската академична длъжност в държавните висши училища да е не по-ниска от 125% от средната брутна работна заплата за страната за последните 12 месеца; средната работна заплата за преподавателите в държавните висши училища да е не по-ниска от 170% от средната брутна работна заплата за страната за последните 12 месеца. Целите, определени в петицията, се превърнаха в основа на исканията за промени в следващите месеци. В средата на декември 2023 г. група от Софийския университет се включи в националния протест "За по-високи възнаграждения с бюджет 2024", организиран от КНСБ. През март 2024 г. над 600 преподаватели и служители от Софийския университет подкрепиха протестната декларация, организирана от НБС ВОН-КНСБ, срещу липсата на ясен ангажимент относно политиката по доходите в системата на висшето образование. Кулминацията на реакциите на колегията по отношение проблемите на финансирането на системата на висшето образование и достойните възнаграждения бе достигната през май с изразената сериозна готовност за ефективни протестни действия заради забавянията на поети от държавата ангажименти в изпълнение на Закона за държавния бюджет за 2024 г., припомнят от СУ.
Резултатите от всички тези действия, подкрепяни и подпомагани от ръководството на Софийския университет, могат да бъдат обобщени в няколко точки. Първата от тях е за промените в Закона за висшето образование, влезли в сила от 22 март 2024 г. (чл. 92), с които се определя ежегодно средната брутна работна заплата за академичния състав в държавните висши училища да бъде не по-малко от 180 на сто от средната брутна работна заплата за страната за последните 12 месеца, както и минималната основна заплата за най-ниската академична длъжност в държавните висши училища да е в размер не по-малък от 125 на сто от средната брутна работна заплата за страната за последните 12 месеца. Ръст на заплатите на преподавателите и непреподавателския състав на Софийския университет през юни 2024 г., които влязоха в сила със задна дата от 1 януари 2024 г. (10-12% за преподавателите и средно 20% за непреподавателския състав). Ръст на заплатите в Софийския университет със задна дата от 1 април 2024 г.
Всичко това бе постигнато от съвместните действия на синдикалните организации в системата на висшето образование и ръководствата на повечето държавни висши училища. Активната намеса на ректорското ръководство и на академичната общност на Софийския университет имаше решаващо значение за постигнатите резултати. Затова и подписаният нов КТД е успех както за синдикалните организации в Софийския университет, така и за целия преподавателски и непреподавателски състав на нашата Алма матер, и за ректорското ръководство на университета, се казва в съобщението от СУ.
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text