site.btaСептември 2024 г. е по-хладен и по-дъждовен от миналогодишния, показват данни на НИМХ
Средните месечни температури през изтичащия септември са между 15 и 22 градуса, което е около или над климатичната норма, с отклонение от нея между 0 и плюс 2.5 градуса. Септември 2024 г. е по-хладен от септември 2023 г., сочи справка на Национален институт по метеорология и хидрология (НИМХ).
Най-високата измерена температура е 37,0 градуса на 3 септември в Дългопол, обл. Варна, и на 4 септември в Раднево, обл. Стара Загора. Най-ниската минимална температура в станция в населено място e плюс 0,5 градуса на 22 септември в Самоков, обл. София, и в Чепеларе, обл. Смолян. Най-ниската температура, измерена на планински връх, е минус 5,6 градуса на връх Мусала на 30 септември. В София най-високата измерена температура е 31,6 градуса на 4 септември, а най-ниската – плюс 4,8 градуса на 22 септември.
В по-голямата част от страната ни месечните суми на валежите са около климатичната норма – между 50 и 150% от нея. Валежни суми над 150% има предимно в най-източните райони и в Рило-Родопската област, а под 50% – на отделни места главно в Дунавската равнина и Горнотракийската низина. В София месечната сума на валежите е 58 мм, което е близо до нормата – 107%. Септември 2024 г. е с повече валежи от този през миналата година. Най-голямото измерено 24-часово количество валеж за страната е 195 мм от дъжд в Граматиково, обл. Бургас, на 1 септември сутринта, а за София – 16 мм от дъжд на 11 септември. На 29 септември при нахлуване на по-студен въздух в планините над 2000 м вали сняг и се образува снежна покривка. На Черни връх и връх Ботев на 30 септември е измерена височина на снежната покривка 2 см.
В началото на месеца предимно слаби валежи има на места в източната половина от страната, но в крайните югоизточни райони на 1 септември валежите са обилни. През следващите дни преобладава слънчево време, с развитие на купеста облачност в следобедните часове, почти без валежи. Температурите слабо се повишават и отново достигат 35–36 градуса.
На 6 и 7 септември от североизток над страната прониква малко по-хладен въздух и температурите слабо се понижават. По-значителна купесто-дъждовна облачност се развива в следобедните часове над източните и югозападните райони и на места там има краткотрайни валежи с гръмотевици. Над останалата част от страната преобладава слънчево време.
На 8 и 9 септември е предимно слънчево, с максимални температури до 30–32 градуса.
На 10 и 11 септември през страната преминава циклон и на много места от запад на изток има краткотрайни валежи, в отделни райони са интензивни и значителни по количество, особено в Родопите и в североизточните части. Дневните температури се понижават чувствително, на места с повече от 10 градуса.
След краткотрайно подобрение на времето на 12 септември, през периода от 13 до 20 септември страната попада в циклонално барично поле. Облачността е променлива, често значителна, на много места има валежи, предимно слаби, само на отделни места временно са умерени. През първия ден температурите все още са високи и на места в Източна България достигат 31–33 градуса. През следващите дни бързо и чувствително се понижават. На връх Мусала на 15 септември превалява слаб сняг.
През периода 21–28 септември времето е предимно слънчево, на отделни места сутрин с намалена видимост. Минималните температури в началото са доста ниски, до 3–4 градуса, но впоследствие се повишават. Дневните температури също постепенно се повишават и през последните два дни на периода достигат на места до 34–35 градуса. Краткотрайна промяна има на 25-и следобед и през нощта срещу 26 септември, когато през страната преминава размит фронт. Тогава над Западна и Северна България има временни увеличения на облачността, на отделни места – и слаби валежи.
На 29 септември над страната преминава добре изразен студен атмосферен фронт, а по-късно през деня в долината се формира циклон. На много места от запад на изток превалява дъжд, в Централна България има гръмотевични бури, там и валежите са по-интензивни, до 10–20 мм. До вечерта фронтът достига Източна България. Вятърът се ориентира от запад-северозапад и се усилва, поривите достигат 15–20 м/с, в Сливен – 24 м/с. В северозападната част от страната температурите през целия ден са между 14 и 18 градуса. В Югоизточна България, където до ранния следобед е слънчево, достигат 28–30 градуса, но впоследствие бързо се понижават с 12–15 градуса.
През нощта срещу 30-и и на 30 септември валежната зона се премества на изток и в Североизточна България има значителни валежи, а от запад спират и облачността се разкъсва и намалява. Остава ветровито и хладно. В планините над 2000 м има валежи от сняг.
Опасни явления
На 11 септември вследствие на гръмотевична буря и проливен дъжд е регистрирано наводнение в Белослав, обл. Варна, където падналото количество валеж за 3 часа надвишава два пъти месечната норма за района.
На 20 септември към 16.45 часа над морето в района на Ахтопол, съвсем близо до сушата, е наблюдаван воден смерч. Явлението е свързано с неустойчивост на въздушната маса и силни възходящи движения в атмосферата.
СЪСТОЯНИЕ НА РЕКИТЕ
През септември водните количества на реките в страната са под праговете за средни води и около праговете за ниски води. В резултат на валежи в първия ден от месеца и на 21 септември са регистрирани повишения във водосборите на южночерноморските реки с до 102 см (река Велека при Граматиково на 1 септември). През периода 11–12 и на 15 септември незначителни повишения са регистрирани в по-голямата част от страната (с до 61 см на река Арда на 11 септември). На 29 септември и през нощта срещу 30 септември в резултат на валежи са регистрирани повишения на речните нива в по-голямата част от страната (с 34 см на река Осъм при Троян). През целия месец река Факийска в района на село Зидарово е пресъхнала.
АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНИ УСЛОВИЯ
Вследствие на падналите валежи в края на септември, на много места в Централна и Североизточна България над 30–40 л/кв.м (Велико Търново, Русе, Разград, Силистра, Добрич), състоянието на влагозапасите в горните почвени слоеве се подобрява. Това благоприятства провеждането на дълбока оран и предсеитбени обработки на площите, предвидени за засяване с есенници.
Кратка справка за времето през изтеклия месец се публикува на сайта.
На сайта се публикуват карти на средната месечна температура и нейното отклонение от климатичната норма, както и на месечното количество валеж като абсолютна стойност и като отклонение от климатичната норма за изтеклия месец.
НИМХ публикува и месечен хидрометеорологичен бюлетин тук.
Текуща информация и прогнози за времето могат да бъдат намерени също на сайта, за оттока на реките – тук, и за състоянието на земеделските култури – на сайта. /ПВ/
/ТС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text