site.btaИзложба във виртуална реалност, лекции и уъркшопи с международни лектори ще има в трите дни на Sofia Art Fair
Изложба във виртуална реалност, лекции и уъркшопи с международни лектори са част от паралелната програма на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair. Форумът ще се проведе от 3 до 6 октомври във форум „Джон Атанасов“ в София Тех Парк, съобщават организаторите.
И в трите дни на изложението посетители ще имат възможността да видят изложба във виртуална реалност с произведения на селектирани автори. Ще се провеждат и срещи с художниците, присъстващи на павилионите.
ПЕТЪК
На 4 октомври всички в програмата е предвиден уъркшоп за млади съвременни художници с именития нидерландски куратор Йохан Густавсон. Ще има и разговор на тема „Как да навлезем в нови пазари за изкуство?“ – с гост Патрик Щайнхаузер, създател на галерия за съвременно изкуство „Щайнхаузер“ в Братислава. Модераторатор на събитието ще бъде Радослав Механджийски.
По-късно същия ден ще се проведе презентация на д-р Франц Ийм, изпълнителен директор на международната застрахователна компания Tectus Brokers с фокус ценни предмети и изкуство. Темата на панела е „Международният пазар за изкуство – истини и митове“. Сред акцентите в програмата е и „Важността на парижките проекти на Кристо – „Желязната завеса“ (1962), „Опакованият Пон Ньоф“ (1975-1985) и „Опакованата Триумфална арка“ (1961-2021) – лекция на Лор Мартан Пуле – директор на проекта „Опакованата Триумфална Арка“. Пуле е работила и по проекта „Опакованият Пон Ньоф“ от 1981 до 1984 г., отбелязват от екипа на Sofia Art Fair.
СЪБОТА
На 5 октомври Радослав Механджийски и Теодора Константинова от Art and Culture Today ще покажат виртуална презентация на тема „Кой нарисува Мустак на Мона Лиза и кои са някои от най-ярките примери в съвременното изкуство?“ След това презентация ще представи Мартин Кадинов – съосновател и управляващ партньор в TDB Play, компания с фокус развитие на проекти в сферата на видео игрите, електронните спортове и geek културата. Темата на неговото експозе е „Разходка в света на видео игрите и среща с две форми на изкуство недостъпни за други жанрове“.
Журналистът и арт дилър Симона Кръстева ще разкаже за инвестициите в съвременното изкуство. А след това Марион Васьор Ралюи – куратор в CAPC Музей за съвременно изкуство в Бордо, ще представи лекция на тема „От независимо пространство до музейна институция: прокарване на модели на съпротива“.
Радослав Механджийски ще е модератор на дискусията „Ориентиране в кариерното израстване на художника – от самоменажиране до високия ешелон в света на изкуството“ с участието на Костас Папакостас – гръцки съвременен художник, представляван от галерии в Лондон, Ню Йорк и Париж.
Програмата в съботния ден ще завърши с „Противопоставяне срещу популизма в днешните художествени институции“ – лекция на Хоу Ханжу, международно признат куратор и арт критик, базиран в Сан Франциско, Париж и Рим, дългогодишен артистичен директор на Национален музей за изкуството на 21-ви век, MAXXI в Рим.
НЕДЕЛЯ
Програмата на 6 октомври започва с презентации на Радослав Механджийски и Теодора Константинова на тема „Най-дръзките произведения и акции на съвременното изкуство“ и „Изкуственият интелект в съвременното изкуство“.
Програмата продължава с „Къде е изкуството в стаята?“ – дискусия за ролята на интериорните дизайнери в пазара на съвременно изкуство с Весела Ножарова – куратор, изкуствовед и арт адвайзър. Денят ще завърши с отворена панелна дискусия „Арт феърите в Източна Европа“ с участници: Деметра Арапу (изпълнителен директор на международния арт феър „MoBU“ в Букурещ), Пантелис Тсатсис (основател и артистичен директор на международния арт феър Art Thessaloniki International Contemporary Fair в Солун) и Суни Данаджъ (президент на фондация „София диша“ и изпълнителен директор на Sofia Art Fair). Модератор на разговора ще бъде Радослав Механджийски.
Както БТА писа, слоганът на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair е „Изкуството е значимо!“ Международно жури селектира над 30 участващи галерии и колективи от България, Европа и Югозападна Азия. В събитието ще участват галерии и колективи, които представляват над 70 автори, творящи в най-разнообразни художествени стилове. Всички произведения ще бъдат разположени в над 4500 кв. м. площ. Всички участници са селектирани от петчленно международно жури от куратори и изкуствоведи, съставено от Йохан Густавсон (Нидерландия), Мартина Йорданова (България), Нина Гшайдер (Австрия), Радослав Механджийски (България) и Теодора Константинова (България).
/ВСР
/ХК/
news.modal.header
news.modal.text