site.btaБългарската образователна система е една от добрите в Европа, но ние можем да я направим още по-добра, каза министър Галин Цоков
Посланието в първия учебен ден в новата учебна година е свързано с това всички ученици, учители, родители да бъдат здрави, да бъдат отдадени на знанието и на това, че българската образователна система е една от добрите в Европа, но ние можем да я направим още по-добра, с още малко усилия. Това каза пред журналисти служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков, след като откри днес новата учебна година в 122-ро иновативно Основно училище (ОУ) "Николай Лилиев" в София.
Учебната година започва с този прекрасен празник и целият политически екип на Министерството на образованието и науката е на откриването на първия учебен ден в различни училища, и това наистина е духът на българина и на българското образование. Символиката на този празник е еднозначна - българинът се стреми към знанието, той се стреми към това неговите деца да бъдат по-образовани и по-добри, и по-подготвени за бъдещето. Затова е предизвикателство пред нашата образователна система и пред хората, които я управляват, как тя да стане по-адекватна и още по-добра от гледна точка на предизвикателствата на информационното общество и на развитието на съвременния свят. Как децата от това да учат само за изпити и знания, да учат преди всичко за уменията и за и живота, и да бъдат по-успешни и добри хора, заяви образователният министър.
На въпрос дали ще има промяна в учителските заплати, министър Цоков отговори, че "учителските заплати в първата рамка, която в момента гледаме бюджета за 2025 г. е свързана с тези 125 процента от средната брутна работна заплата за миналата година да е средната учителска заплата". Първоначалните изчисления показват, че за това се изискват около 450 - 500 милиона лева, което ще позволи учителската заплата да се увеличи с 14-14,5 процента, но това са още първоначални разчети, които ще дискутираме с Министерството на финансите, уточни министърът.
През тази година във външното оценяване за четвъртокласниците първата стъпка е за замяната на диктовката със задача за редактиране на текст, която ще позволи в по-голяма степен да се покажат практическите умения на учениците, каза министърът. Той добави, че учителите ще имат време да обърнат внимание на такъв тип задачи, за да се справят децата по-успешно. Диктовката не отпада завинаги, може би ще се редува една година такъв тип задачи, една година диктовка, за да се види на базата на анализа на резултатите, ако е успешно, кое е по-добро. До края на седмицата или в началото на другата ще излязат моделите за външно оценяване.
На тържеството в двора на училището министър Галин Цоков се обърна към първокласниците и каза, че днес за първи път ще получат буквара и учебниците си, и ще се прегърнат с първите си учители, които ще ги подкрепят. Пожелавам ви да сте любопитни, търсещи и най-вече да сте щастливи в това дългогодишно приключение - образованието, с тези думи се обърна към първокласниците министърът.
В 122-ро Основно училище се преплитат традиции, настоящи и бъдещи на българското образование, защото то е едно от експерименталните училища през 70-те и 80-те години към Института по сугестопедия. В него се е приложила една от оригиналните български методики за обучение, която е световноизвестна, каквато е сугестопедията. 122-ро училище е едно от важните иновативни училища в нашата образователна система, защото в него от години учениците изучават един уникален учебен предмет - "Роботика и приложно програмиране". Това е интердисциплинарен учебен предмет, който е бъдещето на нашата образователна система, защото образованието ни все повече трябва да се променя към това - да дава интегрални знания на учениците, да формира конкретни умения и най-вече да дава конкретен продукт, който децата да постигат и това те го правят по този иновативен предмет, каза министър Галин Цоков.
В столичното училище образователният министър откри обновената му спортна база.
В 2331 училища в страната започва днес новата 2024/2025 учебна година. До момента в тях са записани над 58 000 първокласници, като общо децата от подготвителните групи в училищата и учениците от първи до дванадесети клас са над 720 000, съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН).
В детските градини и в училищата ще работят над 92 000 учители и специалисти.
През новата учебна година в 396 неделни училища в 43 държави ще се изучава български език и литература, история и география на България, и ще се реализират проекти, свързани с българската история и култура.
/ХК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text