site.btaИновативен метод на сътрудничество ще подпомага училищата в област Враца да подобрят работата си
Иновативен за страната метод за подпомагане на училищата на територията на област Враца да подобряват работата си и получените резултати, са разработили от Регионалното управление на образованието – Враца (РУО), съобщи началникът на управлението Лорета Колева. Това е работа в мрежи, като целта е обмяна на опит и добри практики от успешни училища към такива с неудовлетворителни резултати. Колева обясни, че в РУО-Враца са разработили идеята, след като миналата година от Министерството на образованието и науката са препоръчали метода в резултат от направена проверка за сътрудничеството между РУО и образователните институции.„Смятаме, че това е една неоползотворена досега възможност. Имаме една широко отворена ножица на училища с много дори резултати над средното за страната, но преобладаващата част са с резултати, които трябва да бъдат подобрени“, коментира началникът.
Създадени са седем мрежи, в които училищата са разпределени по сходни показатели на съществуване и обхват на ученици. Темите, по които ще работят отделните мрежи, са „Мотивация на учениците за постигане на образователни резултати“, „Екипност и усъвършенстване на професионалната компактност на педагогическите специалисти и работа с ученици с изявени дарби“, „Възможности на проектната дейност за усъвършенстване на училищната среда и общност, професионални учения и връзка с живота“, „Ролята на образователната среда за повишаване на ангажираността на учениците и за постигане на образователен напредък, изграждане на училищен екип“, „Гражданско образование и работа с родителите“, „Активност и ангажираност на директора като условие за развитие на образователната институция“ и „Ефективни подходи за работа на ученици от уязвими групи, преодоляване на образователни дефицити и подобряване на резултатите“.
„Част от тематиката, която сме избрали, е провокирана от силните страни на някои училища, които има какво да покажат по тази тема. Това е отправна точка, а участващите в мрежата помежду си ще уточнят формите на тяхното сътрудничество. То би могло да е под формата на открити уроци, работни срещи, събития от различен характер, дори изнесени семинари, защото и в колективния трудов договор за системата на средното образование се насърчава провеждането на такива междуинституционални форми на сътрудничество. Така, че и финансиране е възможно да бъде осигурено“, обясни началникът на РУО-Враца.
Желанието на експертите от управлението е по този начин да провокират училищата, които до момента не са проявявали особена активност по темата, да приложат нещо ново, което виждат, че дава резултат. „Дори училищата, които извеждаме на преден план с добри резултати - те също биха могли да заимстват от опита на по-малки училища, които се развиват добре в определено направление“, каза Колева.
По думите ѝ всяка от седемте мрежи ще има училище – координатор, а цялостната идея ще бъде представена пред директорите на учебните заведения от областта на утрешната им работна среща в РУО-Враца.
/АКМ/
news.modal.header
news.modal.text