site.btaСофийският университет спечели трето място на Националните летни студентски игри

Софийският университет спечели трето място на Националните летни студентски игри. Снимка: СУ

Отборът на Софийския университет (СУ) "Св. Климент Охридски" спечели трето място на Националните летни студентски игри "Летен университет - 2024" в конкуренция с 25 висши училища в страната. Това съобщи пресцентърът на висшето училище.

Сред най-големите успехи на спортистите от Софийския университет са третото място в отборното класиране по плуване, четвъртото място в баскетбола за жени, класиранията на пето място в лекоатлетическата щафета и турнира по футбол.

В тазгодишното издание на игрите Медицинският университет в Пловдив взе златото в общото класиране, а Националната спортна академия "Васил Левски" спечели второ място.

Спортистите на Алма матер запазват високите си резултати на състезанието, след като през 2022 г. останаха със сребърен медал в крайното класиране.

Подготовката и явяването на спортистите от Софийския университет бяха осъществени в сътрудничество с Комисията по спортна дейност на Студентския съвет и с Департамента по спорт на СУ.

"Летен университет" е проект на Националното представителство на студентските съвети и започва като "Национални студентски игри" през 2002 г. Той има за основна цел да създаде условия за изграждане на активен диалог между студентските общности на висшите училища.

Както БТА писа, инвестират се 200 млн. лв. за ремонт на студентски общежития в цялата страна. Това каза служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков на откриването на "Летен университет - 2024", който се  организира от Националното представителство на студентските съвети в Китен.

"От тази година докторантската стипендия в България нараства на 1227 лв. и това е още един резултат от общите ни усилия и активен диалог", каза министърът. Според него това са инвестиции в младостта и знанието, които ще спомогнат за задържане на повече умове в страната, които да прилагат тук наученото. "Ще продължим да водим политика за стимулиране и насърчаване на младите хора към по-високи резултати, както и да подпомагаме развитието на академичния състав във висшите училища", подчерта тогава министър Цоков.

Общо 550 студенти от 35 висши училища в страната участваха в 22-рото издание на "Летен университет".