site.btaЗа поредна година Празниците в Долината на тракийските царе ще представят богатото културно-историческо наследство на Казанлъшкия регион
Празниците в Долината на тракийските царе са създадени преди 19 години с цел да популяризират тракийската култура и всички онези културно-исторически находки, направени през годините на територията на община Казанлък. Това каза в интервю за БТА заместник-кметът по хуманитарни политики Сребра Касева. Те продължават да се организират ежегодно и до днес, а идеята им е жители и гости на града да научат повече за богатото наследство, което древните траки са оставили в региона.
Тази година в програмата на празниците са включени както наложили се през годините събития, така и нови такива. През април беше открит новият археологически комплекс “Долината на тракийските царе”, който в празничните дни ще посреща туристи със своя специална програма за малки и големи, посочи тя.
Част от Празниците в Долината на тракийските царе за поредна година са спектаклите на Държавната опера в Стара Загора, които ще бъдат представени в изданието “На брега на древния Севтополис” на откритата сцена край язовир “Копринка”. Първият от тях е мюзикълът “Ромео и Жулиета”, който ще се играе утре, а на 1 септември ще бъде представена операта “Ловци на бисери”. “Сцената край язовира е едно място, което освен, че е невероятно за снимки на фона на естествения залез над водите на “Копринка”, осигурява и неповторимо изживяване за публиката”, коментира Сребра Касева и отбеляза, че Държавна опера – Стара Загора за поредна година е партньор на Община Казанлък за това издание.
Официалното откриване на празниците ще бъде на 31 август край Тракийската гробница в парк “Тюлбе” със спектакъла “Мистериите на траките - Орфей” на местния Общински театър “Любомир Кабакчиев”, светлинно и огнено шоу. Преди началото на спектакъла ще бъде връчена традиционната награда на името на проф. Александър Фол. Сребра Касева посочи, че тази година за наградата е имало две предложения, сред които експертна комисията е определила победител. “Това е личност, която наистина има заслуги и особен принос за популяризирането на тракийската култура както в Казанлък, така и в цялата страна, каквато е и идеята на наградата”, посочи зам.-кметът.
Друго традиционно събитие в програмата е джаз фестивалът, който започва на 5-и и продължава до 7 септември на сцената до Тракийската гробница. “В него ще се включат различни състави. С времето се оказа, че казанлъчани имат нужда от този вид музика и затова това събитие се наложи в рамките на празничната програма”.
В парк “Тюлбе” ще се състоят още две интересни събития, едното от които се организира за пръв път в Празниците в Долината на тракийските царе. Това е кулинарното изложение на хлебни изделия “Мистичната сила на хляба”, в което ще се включат дейци от общинските читалища, а водещ ще е Станислав Станислав Димитров, участник в популярното кулинарно предаване "Hell's Kitchen". Програмата включва и вечери на тракийското вино и винена култура под надслов “Жизнената сила на тракийския еликсир”. В бутиковото изложение ще бъдат представени както вина от различни региони в страната, така и деликатеси и напитки от Тракийската низина.
Програмата на празниците включва общо 12 изложби, включително и детски, които ще се състоят на различни места в общината, посочи Сребра Касева. Тя допълни, че като съорганизатори участват всички културни институти в Казанлък, както и екипът на комплекса “Долината на тракийските царе”. Предвидени са още представяне на книги, занаятчийски базари и много други инициативи, които ще предизвикат интереса на публиката. Програмата включва и спортни събития, сред които е състезанието по колоездене и бягане за Купата на Община Казанлък, организирано от колоездачен клуб “Лястовица – 1905”. Съвместно с местното Туристическо дружество “Орлово гнездо” е организирана и друга спортна инициатива под надслов “Тракийски игри на предизвикателствата”. Това е интересно ново събитие, в което всеки желаещ ще може да участва, каза Касева.
Зам.-кметът каза още, че в рамките на Празниците в Долината на тракийските царе ще бъде подписан меморандум за сътрудничество между Казанлък и иранския град Кашан. Специални гости ще са кметът на иранския град, представители на Общинския съвет в Кашан, както и посланикът на Иран у нас.
За 15-а поредна година ще се състои и едно от знаковите събития в празничната програма – научната конференция “Проблеми и изследвания на тракийската култура”, която ежегодно събира видни учени и траколози от цялата страна. Тази година в нея ще се включат за пореден път известни имена в сферата, сред които са проф. Тотко Стоянов, доц. Митко Маджаров, проф. Николай Овчаров, проф. Ваня Лозанова, доц. Емил Нейков, д-р Веселина Димитрова и други. Ще участват и професори от новопобратимения град Кашан.
/РБ/
news.modal.header
news.modal.text