site.btaПулсовата литература на Нели Драганова и роман на Теа Монева бяха представени на Алеята на книгата във Варна
Книгата „Щастие без шоколад“ от Нели Драганова бе представена на изложението „Алея на книгата“ във Варна. За нея говори писателката Здравка Евтимова, която сподели, че срещата й с авторката е станала в онлайн академията за творческо писане „Знание“. Видях добро лице със сини очи, които знаят как една съвременна жена работи, обича и спечелва мястото си под слънцето, каза Евтимова и допълни, че Драганова е преподавател по български език и литература в елитната гимназия в Попово, където учениците й я гледат все едно им дава топъл хляб.
„Книгата се състои от много интересно преплетени поезия и проза, което всъщност е другото лице на нашия живот. Тя ме кара да вярвам на авторката, защото в нея няма и една троха неистина, показва ни нашите дни, каквито с труд ги пренасяме на плещите си. Показва ни, че не се е родил властник или тиранин, способен да ни натика в ъгъла. Нели Драганова ни внушава, че хората сме родени не да ни бият и тормозят, а да разрушаваме оковите, които ни връзват и да доказваме на всеки, че няма затвор, в който човешкия дух може да бъде захвърлен. Родени сме да създаваме света и да го правим по-нежен и по-почтен, макар че тя осъзнава, че това е много трудна задача“, каза на представянето Евтимова. По думите й основен принцип на авторката е правдивостта, освен това тя притежава талант, който създава така нареченото явление пулсова проза, при което, четейки, усещаш подсъзнателно ударите на сърцето на писателя.
Евтимова смята, че разказите в книгата са в три тематични кръга, които са домашното насилие, образователната система и пандемията от COVID-19. Попитана дали това е част от нейния живот, Нели Драганова призна, че като учител много пъти се е срещала с хора, преживели тормоз, и тези травми винаги си личат и при децата, и при майките. В книгата според Евтимова безкомпромисно е засегната темата за непокорността към облечените във власт, които нямат уважение дори към училището. Чрез нейните разкази аз виждам надеждата за българския учител, който винаги ще бъде будител и няма да се превие пред деребеите, въпреки моментите на болка, посочи тя.
Здравка Евтимова прочете няколко от стихотворенията в „Щастие без шоколад“, посветени на бащата, майката и родината. Според нея мисълта за тези три важни неща в живота е способна да счупва оковите, които създават успехът и парите.
В рамките на „Алея на книгата“ Виолета Тончева представи романа на Теа Монева „Мандарини по Мариенплац“. Авторката е родом от Варна и събра много приятели и почитатели в Арт салона на Радио Варна. Тончева припомни, че дебютната стихосбирка на Монева „Преводачът на света“ също е имала среща с варненци на Алеята на книгата преди години. Тя е последната книга, редактирана от Марин Бодаков. Романът „Мандарини по Мариенплац“ разказва автобиографично за преживяванията и емоциите на българска студентка в Мюнхен, която опознава не просто университета в чуждия град, а и границата между детството и света на възрастните. Авторката прочете няколко откъса пред публиката, в които героинята споделя носталгията си по родния език и трудностите в боравенето с немския, задава си въпроса дали ще изпълни очакванията на своите родители да стане успяла и значима.
Теа Монева е родена във Варна през 1994 г. След завършването на Първа езикова гимназия в крайморския град, тя следва фармация в Мюнхенския университет „Лудвиг-Максимилиан“. През 2021 г. излиза дебютната й стихосбирка „Преводачът на света“. Нейни стихове са отличени в национални поетични конкурси като „Веселин Ханчев“ и „Биньо Иванов“.
Изложението „Алея на книгата“ във Варна продължава до 11 август.
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text