site.btaМинистерството на образованието осигури нов автобус за учениците от българското училище в Братислава
Нов автобус, осигурен от Министерството на образованието и науката (МОН), ще превозва учениците до българското Средно училище "Христо Ботев" в столицата на Словакия. 30 деца пътуват от Виена, Унгария и околностите на Братислава, за да учат в него. Досега там се обучаваха 96 ученици, като за следващата учебна година вече има записани близо 110, съобщи пресцентърът на МОН.
В началото на тази година по време на своето посещение в училището министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков пое ангажимент да бъде осигурено превозно средство, с което да бъдат превозвани децата. Така ще могат да идват ученици от далечни райони, които искат да посещават средното училище.
Началото на българското средно училище "Христо Ботев" в Братислава е поставено през 1948 г. През ноември миналата година учебното заведение тържествено отбеляза своята седемдесет и пета годишнина.
В училището учениците се обучават по български учебни планове и програми, като допълнително се изучават словашки език, история и география на Словакия. Използват се иновативни педагогически практики и се организират участия в различни програми и проекти както в Словакия, така и в България.
Както писа БТА, повече от 80 деца от Словакия учат по българската образователна система в нашето държавно средно училище в Братислава - “Христо Ботев“. Това стана известно през февруари т.г. на среща на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков с учителския колектив на институцията. Това е едно от двете държавни български училища зад граница, а специфичното за него е, че повечето от обучаващите се деца са със словашки произход, но учат предметите по същия начин, както са застъпени в България, съобщи тогава пресцентърът на МОН.
БТА припомня, че през февруари т.г. българското правителство одобри новата Програма за сътрудничество между Министерството на образованието и науката на Република България и Министерството на образованието, научните изследвания, развитието и младежта на Словашката република за периода 2024-2028 г., за което бе съобщено тогава от пресслужбата на Министерския съвет.
Програмата насърчава прякото сътрудничество между средните професионални училища и работодателите, обмяната на опит в областта на професионалното образование и обучение в съответствие с потребностите на пазара на труда, на лектори, преподаватели, студенти, докторанти и специализанти, а също и преподаването на български и словашки език.
/ТС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text