site.btaЗа първи път ваканционната програма "Семейни съботи в музея" ще се проведе в два музейни обекта в община Горна Оряховица
Образователната ваканционна програма "Семейни съботи в музея" започва на 6 юли, съобщиха нейните организатори от Исторически музей - Горна Оряховица. За първи път в десетилетната си история тя ще се проведе в два от музейните обекти на общината. През месец юли заниманията ще са в горнооряховския музей, а през август - в Етнографския музей в Долна Оряховица.
Ваканционната програма това лято е озаглавена „Роден край – ритми, багри, следи в земята“ и ще бъде разгърната в няколко съботи с разнообразни ателиета, свързани с етнографията, историята и археологията, поясняват организаторите. По традиция всяка отделна събота ще има своя интересна тема с участието на специален гост демонстратор. Посетителите ще имат възможност да се докоснат до старинни човешки знания и умения, да се запознаят отблизо с тънкостите на забравени и редки занаяти и да си тръгнат с оригинални сувенири, изработени от собствените им ръце, посочват организаторите.
За любителите на музейните състезания са предвидени нови предизвикателства. Още на 6 юли ще бъде първото издание на играта „Пътешественикът и тези чудни, чудни вещи“. С нея посетителите ще влизат в ролята на пътешественици във времето, ще трябва да откриват интересни старинни предмети и да ги позиционират правилно в музейното пространство. Най-добрите участници ще си тръгнат със специални музейни награди, съобщават организаторите.
Образователната ваканционна програма "Семейни съботи в музея" е проект на Горнооряховския музей от 2014 година. Първоначално заниманията се провеждат там, но в последните четири години домакин на събитието е Етнографският музей в Долна Оряховица, който е филиал на Историческия музей в Горна Оряховица. Досега част от заниманията бяха свързани с демонстрации по плетене, бродиране, шевица, древни начини на производство на хартия, използване на графичната техника "кредов картон" или "техника на издраскване". Участниците изработваха слънчев часовник, стреляха с лък, правиха накити и декорации, запознаха се със средновековните оръжия и бойни тактики, приготвяха хлябове и работиха с грънчарско колело. Те почистваха новооткрити при разкопки керамични артефакти и ги възстановяваха, тъкаха на стан и научиха много неща за българския фолклор и традиции.
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text