site.btaМиряни тръгнаха за десети път на 650-километровия поклоннически поход по пътя на мощите на свети Иван Рилски
За десета година миряни тръгнаха по поклонническия маршрут „Светият път“, следващ стъпките на пренасяне мощите на свети Йоан Рилски Чудотворец от Търновград до Рилската света обител през 1469 година. След света литургия, отслужена в катедралния храм "Рождество Богородично" във Велико Търново, групата се отправи към църквата "Свети Йоан Рилски" в Асенова махала. В обедните часове миряните посетиха патриаршеския манастир „Света Троица“, след което продължиха пътя си през селата Самоводене и Ресен. Една от отсечките в маршрута обхваща селата Дъскот, Горна Липница, Батак и Сломер в Павликенско, където има изградени храмове на името на светеца. През следващите седмици поклонниците ще преминат през Никопол, Луковит, Враца и София, а на 3 август ще пристигнат пеша в Рилския манастир. За 34 дни някои от тях ще изминат общо 650 километра на територията на 20 общини.
Математикът д-р Паскал Пиперков, който е ръководител на групата и основен организатор на похода, посочи, че неговото послание тази година е да извървим пътя заедно, с молитва и с надежда за България. „Винаги сме се молили за България, имайки предвид, че Свети Иван Рилски е един от най-големите застъпници пред Господ за българския народ. Също така се молим за това, на което ни учат светите отци на православната църква - за спасението на нашите души, за пребъдване във добродетелите, за усъвършенстването ни по пътя към Бога и за изпълнението на Божията воля", каза той. Д-р Пиперков изрази радостта си от избирането на новия патриарх Даниил Видински, като се надява той да благослови и съгласува плана за минаване на групата през Софийската епархия. Великотърновецът му пожела здраве и Светият дух да го води в трудното дело, което му предстои.
Христина Бързанова от София, която е председател на Национален комитет "Свети Иван Рилски", също е участник в похода още от самото възстановяване на традицията преди десетилетие. През 2011 година тя изминава поклонническия маршрут Камино в Испания, а след това многократно и българския му аналог, въпреки че от 6 години е с ампутиран ляв крак и протеза, следствие от катастрофа. Нейното желание е и тук „Светият път" да успее да се развие с помощта на държавата и да привлича туристи от цял свят. "Прекрасно е човек да повърви малко сред природата, за да се обърне към душата си и към Бога", обясни мотивацията си Бързанова.
Сред участниците за поредна година е и пенсионираната великотърновска учителка и бивш експерт в Регионалното управление на образованието в старата столица Ружа Симеонова, която на над 70-годишна възраст вече е изминавала пеша близо 700-километровия маршрут.
Камелия Добрева и трите й деца за първи път ще извървят само началния етап. Нейната цел е достигане до манастира „Света Троица" в покрайнините на Велико Търново, в който е кръстена през 2002 година, защото оттогава не го е посещавала.
Начинанието се осъществява с благословението на Великотърновския митрополит Григорий и Великотърновския епархийски съвет.
/РБ/
news.modal.header
news.modal.text