site.btaСъветът за електронни медии се запозна със същността и посланията на Деветнадесетата световна среща на българските медии, проведена в Украйна
На свое заседание в четвъртък, 27 юни, Съветът за електронни медии (СЕМ) се запозна със същността и посланията на Деветнадесетата световна среща на българските медии, проведена в Одеса, Украйна, от 19 до 21 юни 2024 г.
Информацията относно Световната среща прочете д-р Габриела Наплатанова – и.д. председател на СЕМ и участничка във форума в Одеса. Тя изтъкна, че в дискусиите на срещата - присъствено и онлайн, участие взеха журналисти от 14 държави, като това включва общо 23 журналисти от 18 българоезични медии по света и представители на 13 медии от България.
Г-жа Наплатанова наблегна на факта, че причината срещата да се проведе в Украйна е да се демонстрира съпричастност с българското малцинство в тази страна, като само в Одеса то наброява 50 000 души.
И. д. председателят на СЕМ цитира генералния директор на БТА Кирил Вълчев относно историческите факти за българските заселници в Украйна и неговото изказване при откриването на срещата, че „мястото на журналистите е там, където са събитията, дори под смъртната заплаха на бушуваща война“.
След края на презентацията СЕМ прие единодушно с гласуване информацията за провеждането на Деветнадесетата среща на българските медии, проведена в Украйна.
По първата точка от дневния ред на заседанието бе представен аудио-визуален клип на Съвета за електронни медии по темата „Медийна грамотност“. При представянето му г-жа Наплатанова посочи, че изготвянето на такива образователни материали от СЕМ се диктува от член 33a от Закона за радио и телевизия.
Въпросният клип се състои от микс от анимация и шаржове, а целево е насочен към млади и възрастни потребители, посочи г-жа Наплатанова. В процеса на обсъждане бе уточнено, че клипът има и аудио вариант за излъчване по радиа и версия за хора в неравностойно положение.
Целта на клипа е да предупреждава потребителите за опасностите, които ги дебнат в интернет пространството като фалшиви новини, дезинформация и кибер тормоз.
При обсъждането на клипа членът на СЕМ Пролет Велкова посочи, че българското общество е на последно място в ЕС по медийна грамотност, която пък от своя страна е въпрос на лична и национална сигурност. Г-жа Велкова изтъкна, че клипът е само начало и предстои много работа по медийното ограмотяване на потребителите. В това отношение държавата на ниво изпълнителна власт трябва да демонстрира по-голяма ангажираност по темата, подчерта г-жа Велкова.
По точка трета от заседанието Зорница Гюрова представи доклад на ръководената от нея дирекция Мониторинг и анализи по темата за образа на бежанците, мигрантите и чуждите граждани в медийните услуги.
При обсъждането на доклада Пролет Велкова посочи, че той е закъснял, а с темата за мигрантите се злоупотребява. Случаите за насилие над българи се отразяват подробно, а тези за насилие над мигранти се неглижират, посочи тя. Според нея трябва да се представят всички гледни точки, а журналистите да стоят зад фактите, което ни връща отново към голямата тема за медийната грамотност.
Членът на СЕМ Соня Момчилова обърна внимание на факта, че темата за мигрантския натиск е изчезнала от медиите и хората са в неведение относно този проблем.
След обсъждането Габриела Наплатанова обобщи, че в общия случай българските медии не са ксенофобски, а ако все пак има нарушения, то те ще бъдат санкционирани. След това СЕМ гласува Докладът на дирекция "Мониторинг и анализи по темата за образа на бежанците, мигрантите и чуждите граждани в медийните услуги да бъде качен онлайн.
До края на заседанието СЕМ разгледа останалите точки от дневния ред – доклади на дирекция "Лицензионни, регистрационни, правни режими и международна дейност" и на дирекция "Обща администрация".
/РБ/
news.modal.header
news.modal.text