site.btaЛетен фестивал на везбеното и плетаческото изкуство събра творци от България и Румъния във Велико Търново
Трети летен фестивал на везбеното и плетаческото изкуство "Времето, извезано в шевици, изплетено в дантели" събра творци от България и Румъния във Велико Търново. Организатори на проявата са Клуб по битова култура при Народно читалище "Надежда - 1869" във Велико Търново и Община Велико Търново, а темата тази година е "Плетивото - минало, настояще и бъдеще".
Фестивалът започна с откриване на изложба с плетива от клубове, читалища и фонда на Регионалния исторически музей във Велико Търново във фоайето на НЧ "Надежда - 1869". Тя включва автентични експонати от края на 19-и и началото на 20-и век, играчки, изплетени от жените от Клуб "Дебелчанка" към Народно читалище "Съгласие" в Дебелец, макраме изделия на бесарабската българка Надежда Кула. Показани са също произведения на дамите от Клуба по битова култура към НЧ "Надежда - 1869", сред които са доайените Мария Чертоянова, Мария Петкова, Петя Корфонозова и Иванка Стоянова, както и плетива от царевична шума. В изложбата има монтажи, коледни салфетки, покривки, милета и дрехи, някои от които и от Румъния.
Регионалният исторически музей във Велико Търново от години си партнира с Клуба по битова култура и за пореден път показва автентични модели, които жените в него използват за своите съвременни плетива. Заместник-директорът на музея доц. д-р Миглена Петкова разказа, че изложените експонати са от времето, когато западно-европейската култура започва да навлиза по-масово в българския бит. На дантелата се е гледало като на произведение на изкуството и част от предметите на разкоша, каза тя. Нейното предназначение е било най-вече да радва окото, а не толкова да е практически приложима, обясни доц. д-р Петкова. Предметите, представени в изложбата, са малка част от фонда на етнографския отдел на Регионалния исторически музей, в който се съхраняват над 5000 фондови единици тъкани, използвани в бита на българката. В него има бродерии, дантели, плетива, тъкани кърпи, месали. Сокайното забраждане, с което музеят се гордее, е на над 200 години, каза още тя.
След откриването на изложбата, фестивалната програма продължи пред Музей "Възраждане и Учредително събрание" с изложение-базар на плетива "Шарен свят". Присъстващите видяха ревю с модели на дизайнерката Аксиния Хаджиева (Аксел Харди) и ретро облекла от Клуба по битова култура, както и изпълнения на народни танци. Приветствие към участниците и гостите на събитието поднесе секретарят на НЧ "Надежда - 1869" Виолета Белчева, а сертификати за участие връчи председателят на Клуба по битова култура Павлина Владева. Малко по-късно творческа среща на тема "Плетивото - минало, настояще, бъдеще" събра музейни специалисти, занаятчии и любители на везбеното и плетаческото изкуство във фоайето на читалище "Надежда - 1869".
Фестивалът продължава и утре, когато желаещите ще могат да разгледат изложбата и изложението-базар.
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text