site.btaНа индианците от племето Мака отново ще бъде разрешено да ловуват сиви китове край бреговете на щата Вашингтон
След дългогодишна забрана американските власти отново ще разрешат на индианското племе Мака да ловува сиви китове край бреговете на щата Вашингтон, съобщава сайтът Физ.орг.
От пролетта на 1999 г. насам членовете на племето Мака не са се качвали в обичайното кедрово кану и не са гребали край бреговете на Вашингтон, за да ловуват законно с харпун сив кит и да изтеглят туловището му на брега за традиционните празненство и церемония.
Но това е на път да се промени. На 13 юни служителите на Националното управление по изследване на океаните и атмосферата на САЩ (NOAA) предоставиха на племето дерогация от Закона за защита на морските бозайници, с което хората от племето Мака постигнаха победа, към която се стремяха от цяло едно поколение.
„Разрешението за улов бележи края на десетилетното разочарование и стрес“, казва Ти Джей Грийн, вожд на племето Мака. „Това е културен и исторически успех, който принадлежи на цялата общност“, каза той.
„Това сваля много напрежението“, каза още Грийн в интервю за „Сиатъл Таймс“ и поясни: „Имаме цяло поколение от хора, които не са имали тази възможност и това ни се отразява тежко“.
Племето ще може да ловува най-рано тази есен, казва Майкъл Милстийн, говорител на NOAA. Мака ще трябва да кандидатстват за разрешително за провеждане на всеки един лов, като в рамките на този процес Управлението ще трябва да провери популацията на сивите китове и да определи краен срок за обществено обсъждане.
Вождът Грийн пък обеща, че ловците от племето ще преминат през строг процес на обучение, за да се гарантира, че те ловуват само китове, одобрени съгласно разрешението, и го правят безопасно. Те планират да използват традиционните кедрови канута и да атакуват китовете с харпун, но след това да използват огнестрелно оръжие, вероятно голямокалибрена пушка, за бързо и хуманно умъртвяване.
Връзката на племето Мака с китовете датира от хилядолетия, а договор на племето с федералното правителство от 1855 г. изрично признава правото на членовете му да извършват този вид лов.
Ловът е не само важна част от културната и духовната идентичност на племето, казва вождът Грийн, но китовете някога са били и важна част от храната на общността.
„Това е въпрос на хранителен суверенитет. Това е част от традиционната ни диета, която ни беше отнета“, казва той и пояснява: „Ние трябва да си върнем този начин на хранене, за да бъдем здрава, жизнена и процъфтяваща общност“.
Лицензът ще позволи на племето да ловува до 25 сиви кита за период от 10 години. Общият брой на сивите китове, които могат да бъдат ловувани в световен мащаб, обаче няма да се промени.
Настоящата квота, регулирана от Международната китоловна комисия, разпределя броя на наличните китове между племето Мака и коренното население на Чукотка в Русия, казва Милстийн. Съгласно дерогацията племето Мака ще се възползва от броя на китовете, които преди това са били предоставени за улов на Русия, и ще бъде разрешено да се ловуват не повече от два или три кита всяка година във водите на САЩ.
Сивите китове някога са били включени в списъка на застрашените видове, но популацията им се е възстановила достатъчно, за да може федералното правителство да ги извади от списъка през 1994 г. Те обаче все още са защитени от Закона за защита на морските бозайници.
Като цяло популацията на сивите китове по Западното крайбрежие е доста стабилна, като в момента броят им е около 19 000.
Подробностите около разрешението ще бъдат уточнени през следващите месеци, каза вождът Грийн и добави, че засега победата принадлежи не само на това поколение, но и на всички преди тях, включително и на тези, които са се преборили за правото на лов още през 1855 г.
/РБ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text