site.btaВъв „ФотоФабрика“ искаме да създаваме общност за качествено общуване между талантливи хора, каза пред БТА Еми Барух
Да създадеш възможност за среща между онези, които имат световна слава и тези, които искат да се учат от тях - каква по-привлекателна задача за нашия екип? Това ще бъде акцентът на фестивала „ФотоФабрика“ от нататък. Това каза пред БТА директорът на фестивала Еми Барух.
„В класическия формат на фотографските изложби - особено ако гостува чужд артист - между публиката и автора няма контакт. Откриването често е пищно, но кратко. Хората идват да се снимат с госта и толкова. След това настава тишина. Нашето желание е да променяме това. Намерението ни е изложбите да бъдат съпътствани с творчески работилници водени от поканения артист, в които се включват професионалисти и изкушени от фотографията хора. Артистът си заминава, те остават. Стават нещо като негови „посланици“ тук. Трупат нови умения, продължават да обогатяват артсредата, споделят, показват, създават общество, което - вярвам - е най-изкусителната творческа школа“, обясни тя.
В тези работилници, водени от фотограф, който има сериозен опит, който има убедителни изяви на международната сцена, участниците са селектирани и заедно генерират нова енергия. „И някак си става като освежителен дъжд в жегата“, отбелязва Еми Барух.
Преди дни тя и екипът й осъществиха творческа работилница на испанския фотограф Алберто Гарсия-Аликс в София. „Пред 13 български фотографи той показа свои снимки и разказа как е работил по тях. След това имаше практически упражнения, в които показа как самият той портретува, какво за него означава портрет, как се прави двойна експозиция“, разказва Барух. По думите й, най-чаровни са били импровизациите, в които са участвали всички „ученици“.
„Една от присъстващите дами беше застанала права с кръстосани крака и той й каза: „Стой така, не мърдай“. Взе апарата и каза: „Събуй си чорапите“ – тя го направи. Той каза: „А сега нека опорният ти крак стои стабилен, а с другия някак си се опри, така че цялата ти тежест да се прехвърли на единия крак“, разказва Еми Барух. След това Алберто Гарсия-Аликс обяснил на присъстващите „Ето, ако аз имам само тези кръстосани крака, за мен това е също портрет на едно момиче“. После казал: „Ами, ако сега сложа между големия пръст на крака една запалена цигара и снимаме само от коляното надолу, как мислите, няма ли и това да е интересен портрет - няма ли и това да е характеристика на човека? Всеки детайл от човешкото тяло може да се превърне в портрет на личността“, обяснил испанският фотограф.
Алберто Гарсия-Аликс охотно споделял опита си с присъстващите, отговарял на въпросите им. „Той е много щедър към онези, които се интересуват от работата му. Не е човек, който „си пази занаята“. Напротив. С голямо удоволствие споделя и смятам, че това е най-ценното в тези творчески срещи – взаимния обмен между учител и ученици“, разказва директорът на фестивала „ФотоФабрика“.
В началото на годината тук бе и испанската фотографка Кристина де Мидел. Тя също проведе творческа работилница с дузина български фотографи. „Въпреки че е нескромно да го кажа, мисля че между Кристина де Мидел и екипа на „ФотоФабика“ се получи химия, великолепен контакт. Взаимно се харесахме и на нея й допадна жаждата за разговори с нашите фотографи. Живеем в свят, в който сме все по-самотни и все по-изолирани… В бързината на темпото, което ни кара да преследваме задача след задача, намаляват личните срещи. Обменяме информация само през социалните медии, а през социалните медии емоцията е като увита в целофан. Друго е да седиш до чувствителен човек, да говорите или да помълчите, да пиете кафе заедно, да споделяте. Мисля, че талантливият творец - каквато е безспорно президентката на „Магнум“ Кристина де Мидел - изпитва същата потребност от качествено общуване…“, казва Еми Барух.
„Приятно ми е да споделя, че Кристина де Мидел вече ни е препоръчала на свои колеги, които да ни гостуват в България”, продължава Еми Барух. „Вече сме отправили няколко покани и чакаме отговор от поканените“, уточнява тя.
В края на лятото „ФотоФабрика“ ще представи изложба на млади украински автори от Школата за концептуална и арт фотография MYPH. Темата е „Визуалната историята на град Миколаив“. Експозицията ще бъде подредена в Гарнизонното стрелбище в София и ще бъде открита на националния празник на Украйна, 24 август, анонсира Еми Барух.
/РБ/
news.modal.header
news.modal.text