site.btaИнтерактивна изложба ще покаже съвременен начин за експонация на дигитализирани фотографии
На 11 юни в „Пленарна зала“ на Националния исторически музей (НИМ) се откриват интерактивна изложба и конференция, свързани с темата „Модерни практики и методи на дигитализация, дигитална реставрация и презентация на стари фотографии“.
Двете събития са част от финалната фаза на изпълнение на проекта „Дигитализация, дигитална реставрация и презентация на стари фотографии (Лаборатория за дигитална реставрация) - 2022-1-BG01-KA220-VET-000088439 по програма Еразъм +, KA220-VET - Стратегически партньорства за професионално образование и обучение.
Това съобщиха от екипа на Националната професионална гимназия по полиграфия и фотография (НПГПФ), която е бенефициентът на проекта, в партньорство с Университета Бартин, Турция; Центъра за професионално обучение към Университета по библиотекознание и информационни технологии; Държавното техническо училище, Рига, Латвия; Обществената библиотека „Георг Баритиу“, Брашов, Румъния и „Студентско общество за компютърно изкуство“, България.
Основна цел на проекта е да систематизира, интегрира и разпространи съвременни практики за дигитализация, дигитална реставрация и експонация на старинни фотографии. Най-ценният му приоритет е включването на фотографски колекции в дигиталния Европейски информационен фонд.
Проектът се стреми да подобри способностите на фотографи, архивисти, ръководители на малки фотоателиета, фотоархиви, студенти и преподаватели в областта на фотографията, библиотекари от малки библиотеки, архиви, читалища, музеи, манастири и други, работещи в областта на дигитализацията и съхранението на снимки чрез обучение и ресурси, като по този начин се гарантира дългосрочното съхранение на тези важни културни и исторически артефакти.
За да се постигне успех в опазването на фотографските колекции, е необходимо специалистите да познават характеристиките на различните фотографски процеси, което ще позволи организирането на най-благоприятните условия за съхранение и използване на всеки вид фотография.
"Добре координираните и съвместно отговорни дейности по проекта ще доведат до подобряване и стабилизиране на състоянието на фотографските колекции чрез създаване на ресурси, свързани с аналогова и дигитална реставрация и презентация. Дейността изисква много специфични професионални умения. Тя има за цел да поддържа и съхранява за поколенията ценни образци на фотографското изкуство и визуална историческа памет, както и да стабилизира, реставрира и съхранява най-ценните материали от специализирани колекции", разказват от НПГПФ.
Проектът изгражда концепция, съобразена с изискванията на Европейския съюз за достъп до информация, за опазване и удължаване живота на специализираните фото колекции. В неговата рамка се създаде комбинирана универсална и визуална образно-информационна система (Отворена гъвкава система за самообучение ОГСС) , която подпомага специалисти и любители в съхранението на старинни фотографии чрез дигитализирани копия.
Освен чрез създаването на достъпни обучителни ресурси Лабораторията за дигитална реставрация разпространи тези практики и чрез провеждането на обучителни семинари, водени от всички партньорски институции. В обучителните семинари бяха представени всички създадени материали по темата и бяха направени практически демонстрации на етапите на реставрация, дигитализация, дигитална реставрация и експонация на стари фотографии.
Финалните дейности по проекта включват провеждането на Международна научна конференция и интерактивна дигитална изложба. В конференцията ще се включат международни специалисти в областта на фотографията и реставрацията. Предвижда се да се издаде сборник с доклади от участниците в конференцията, които да бъде достъпен на сайта на проекта.
/ПВ
/ХК/
news.modal.header
news.modal.text