site.btaПловдивската Академия „Проф. Асен Диамандиев“ отбелязва с фестивал 60 години от създаването си
С филм, юбилеен концерт-спектакъл и двудневен фестивал Made at the Academy Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ) „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив отбелязва 60 години от създаването си. Това съобщи в специално интервю за БТА ректорът доц. Жан Пехливанов.
Четири са висшите училища по изкуства в България, но ние сме единственото, което съчетава музика, танц и изобразително изкуство в едно, една малка Арт Академия. 60 години на фона на вечността - това е един миг, но на фона на един творчески житейски път е респектиращ период. Като се замислим колко студенти са преминали през Академията за тези 60 години и са се влели в сферите на науката, културата, изкуството и образоването в България, бройката е умопомрачаваща, сподели доц. Пехливанов.
Фестивалът Made at the Academy се провежда за четвърта поредна година като част от културния календар на Община Пловдив. Той е носител на престижната награда „Пловдив“ в раздел „Съвременни мултижанрови изкуства“ 2022 като полифонично изграден продукт на творците от всички факултети и специалности на АМТИИ. В четвъртата година от своето издание фестивалът представя на различни сцени и локации творческия потенциал на студенти и преподаватели, водещи имена в българското съвременно изкуство, представящи пловдивската Арт Aкадемия в жанровеje опера, мода, класическа музика, джаз, танц, изобразителни и визуални изкуства и фолклор.
Фестивалът започна вчера с откриването на Римския стадион на фотографската изложбата „Академия 6.0 - 60 години Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев" - Пловдив“, дело на проф. д-р Галина Лардева. Това са фотографски пана, които представят миналото, настоящето и бъдещето на Академията. Състоя се още модно ревю на тоалети от студенти в специалност Моден дизайн, а Академичният оперен театър представи операта "Комарджията".
Фестивалът продължава и днес в залите за временни експозиции на Градската художествена галерия с представителната Годишна изложба на Факултет „Изобразителни изкуства“ на Академията. В нея се представят всички специалности на факултета: Графичен дизайн и фотография, Педагогика на обучението по изобразително изкуство, Сценография, Фотография, Дизайн на облеклото, Стенна живопис, Живопис, Графика и скулптура. По традиция на събитието ще бъдат обявени отличените студенти в ежегодния студентски конкурс.
Кулминацията на фестивала е голям концерт „Академията кани Пловдив“ в Античния театър, който бе отложен за 23 юни заради прогнози за лошо време. Тогава рамо до рамо на една сцена ще застанат представителните академични ансамбли и състави на АМТИИ, студенти, докторанти и преподаватели, възпитаници в изпълнителско изкуство на водещи преподаватели и творци от Академията, носители на престижни международни награди за изкуство - диригенти, хореографи, танцьори, сценографи, певци и инструменталисти. Всички те ще бъдат обединени от идеята да представят на Пловдив концерт на най-високо ниво. Концертът е с вход свободен.
„Академията винаги е вървяла на горе всеки ректор се е опитал да направи нещо и дал всичко от себе си. Надявам се това да продължи да се превърнем в едно модерно и предпочитано европейско училище, което младите хора още като го видят в сайта, да пожелаят да учат тук. За сега успяваме, надявам се да продължим тази тенденция“, каза ректора на АМТИИ Пловдив доц. Жан Пехливанов. Той добави, че има доста амбиции относно сградния фонд на институцията, който е разпилян в много сгради, разположени в резервата Старинен Пловдив - там почти всички сгради са паметници на културата и е необходимо много време за издаването на разрешителни.
За отбелязването на 60 години от създаването на Академията ректорът е предвидил и голям юбилеен концерт спектакъл „60 години АМТИИ“ в края на октомври или началото на ноември на сцената на Драматичен театър Пловдив. Освен това ще бъдат връчени награди на бивши ректори, на изявени преподаватели, на хора, които са оставили много в Академията. "Също така смятам да направим и филм „60 години Академия“ , като започнем от Асен Диамандиев, Иван Спасов и всички останали ректори", каза доц. Жан Пехливанов в заключение.
/ХК/
news.modal.header
news.modal.text