site.btaПетнадесетото издание на Национална школа за докторанти и млади изследователи в социалните науки ще се състои от 13 до 15 май
Петнадесетото издание на Национална школа за докторанти и млади изследователи в социалните науки “Фундаментални и приложни изследвания и иновации: потенциал на социалните науки за решаване на актуални социални проблеми“ ще се състои от 13 до 15 май, съобщават от Българската академия на науките (БАН).
Школата ще се проведе в сградата на Института за изследване на населението и човека (ИИНЧ-БАН). Предвидена и възможност за онлайн включване чрез платформата Zоом. Организатор на събитието е Департамент “Психология“ на ИИНЧ.
Форумът е отворен за докторанти и млади изследователи в областта на социалните науки, сред които: психология, демография, социология, социални дейности, антропология, политически науки, културология, етносоциални изследвания, икономика, управление и администрация, комуникации и медийни изследвания, социално-икономическа география и други научни полета на изследване на човека и обществото.
"Фокусът на тазгодишната XV-та Национална школа е върху особено актуалната и значима за бъдещата реализация на младите изследователи тема за научните изследвания и иновациите. В областта на научните изследвания фундаменталната, движена от любопитство наука, води до нови знания за природния и социалния свят, в който живеем, докато приложната наука осъществява ориентирани към решения изследвания, които пряко повлияват ежедневния живот на хората. Свързаността и обменът между фундаменталната и приложната наука са от ключово значение за стимулиране на откритията и иновациите, които подпомагат решаването на актуалните социални и социално-икономически проблеми", отбелязват от Института.
Школата дава възможност за участие с научно съобщение или за участие като слушател. Представените пълни текстове на докладите ще бъдат рецензирани и получилите положителна рецензия ще бъдат публикувани в Том 5 на “СБОРНИК ДОКЛАДИ на Националната школа за докторанти и млади изследователи в социалните науки“ – електронен сборник със свободен достъп, в Националния референтен списък на съвременни български научни издания с научно рецензиране, допълват от БАН.
В програмата е предвидена откриваща пленарна лекция на тема “Детерминанти на знанията и уменията на бъдещето на учениците в България – езикова грамотност, умения за учене и за поставяне на цели“, която ще представи доц. д-р Стоянка Черкезова от ИИНЧ-БАН. Ще се състоят и два интерактивни образователни формата - работен семинар “Академичното писане“, който ще се проведе от проф. д-р Катя Стойчева и Мая Конова, също от ИИНЧ-БАН, както и уъркшоп “Основни принципи (и някои трикове) за създаване на информативен и атрактивен научен постер“, който ще проведе гл. ас. д-р Елена Цанкова, ИИНЧ-БАН.
Български учени работиха с документи от Архива на Вселенската патриаршия в рамките на проект на Института за изследване на населението и човека при БАН. Негов ръководител беше проф. д.и.н. Щилиян Щерионов от департамент "Демография" на ИИНЧ-БАН, а в екипа участие взимат учени от департамент "Демография" на Института, учени от Софийския университет "Св. Климент Охридски" и от Института за литература към БАН.
Институтът за изследване на населението и човека е научно звено за теоретични и научно-приложни изследвания и подготовка на научни кадри в областта на демографията и психологията. Ориентиран е към провеждане на демографски и психологични изследвания, целящи разкриване на закономерностите и факторите за развитие и възпроизводство на българското население, а също за психологично развитие и реализация на отделния човек.
/ЙВЛ
/ХК/
news.modal.header
news.modal.text