site.btaСъюзът на народните читалища започва проект „Нови идеи, нови възможности“ през тази година
Съюзът на народните читалища (СНЧ) започва проект „Нови идеи, нови възможности“ през тази година. Това съобщи председателят на организацията проф. д-р Николай Дойнов в националния пресклуб на БТА в София.
„Този проект има за цел да генерира нови идеи, които да се впишат в реалността, която предстои при евентуални бъдещи промени в закона. Новите идеи биха могли да доведат до нови стратегии за развитието на читалищното дело и оттам – за реализация на нови възможности, с които читалищата да могат да акумулират и допълнителни ресурси в своята работа, защото ние сме наясно със състоянието на финансите в държавата“, каза проф. Дойнов.
По думите му представителите на читалищата добре разбират, че трябва да се борят за всеки член и за всяко присъствие на института в обществеността, тъй като конкуренцията на телевизията и интернет е огромна. „Оказахме се единственото топло място в един нетопъл свят, защото можеш да докоснеш човека до себе си, да докоснеш книгата и да бъдеш въведен в света на книгите – нещо, което ние правим с най-малките читатели на нашите библиотеки“, посочи проф. Дойнов.
Председателят на СНЧ отбеляза, че през тази година членовете на съюза ще отбележат празника си на 24 май с тържества на много места в цялата страна. Ще участваме в голямото софийско шествие и ще поднесем цветя пред паметника на светите братя Кирил и Методий, каза той.
Проф. Николай Дойнов разказа, че започва подготовката за 170-ата годишнина от началото на читалищното дело в България, която предстои да се отбележи след година и половина. Поради тази причина на своя извънреден конгрес в края на месец април от Съюза на народните читалища са взели решение за създаване на организационен комитет.
„Конгресът прие и една много сериозна декларация, защото бяхме обект на редица нападки от различни страни по отношение както на финансирането на читалищата, така и по работа на определени кръгове, които искаха да внушат, че читалищата не работят, че има работещи и неработещи читалища, че не се заслужава, едва ли не, да бъдат подкрепени от държавата“, каза председателят на СНЧ. Той обясни, че основополагащите принципи на читалищата са свързани със свободата на изразяване, самоуправлението и равната отдалеченост от всички политически партии. По думите на Дойнов читалищата са изключително демократични организации, които носят отговорност за запазването на традициите и обичаите, , работят за възпитаване и утвърждаване на националното самосъзнание и др. Ако има опит да се изменят тези принципи, ние ще се обърнем към всички, на които читалищната идея е близка, посочи още проф. Дойнов.
Възможностите на българските читалища са изключително големи, отбеляза Денка Евстатиева от Съюза на народните читалища. „В читалищата родителите могат да заведат децата си и те ще бъдат възпитани в любов към красивото, в любов към културата, в любов към нашите творци. Защото читалищата произвеждат култура“, каза тя. Според хореографа Орлин Иванов читалищата са място, което прави възможна срещата между поколенията. То е посещавано както от двегодишни деца, така и от хора, които са 90-100-годишни, посочи той.
В пресконференцията участие взеха още Лили Лукач от читалище "Пробуда-1926" в Горна баня, Цветелина Сярова - председател на комисията по библиотечно дело на Съюза на народните читалища, Силвия Стоянова – оперативен секретар на СНЧ.
/ ГН
/ХК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text