site.btaТози месец март е също толкова топъл, колкото и март през 2023 година, съобщиха от НИМХ
Средните месечни температури през март 2024 г. са между 5 и 11 °С и имат отклонение от месечната норма между плюс 1 и плюс 3 °С, сочи справка на Национален институт по метеорология и хидрология (НИМХ).
Този месец март е също толкова топъл, колкото и март на предходната 2023 година. До момента на издаване на справката най-високата измерена температура е 25.9 °С към 14 ч. на 29 март в Бургас. Най-високите за месеца температури вероятно ще бъдат измерени на 30 и 31 март. Най-ниската минимална температура в станция в населено място e минус 7.5 °С на 9 март в Гулянци, област Плевен, и Дългопол, област Варна, а най-ниската температура, измерена на планински връх, е минус 15.9 °С на връх Мусала на 20 март. В София най-високата измерена температура е 21.6 °С към 14 ч. на 29 март, а най-ниската – минус 2.2 °С на 21 март.
В Източна България месечните суми на валежа са под климатичната норма – между 30 и 80% от нея. В Централна и Западна България месечните суми на валежа са предимно около нормата – между 50 и 150%. Този месец март е с повече валежи от март на 2022 и 2023 г., но с по-малко от март на 2020 и 2021 г. Най-голямото измерено 24-часово количество валеж е 18 мм от дъжд в с. Горни Лозен, област София-град, на 7 март.
Валежи от сняг има само в планините на 6 и 19 март. Най-високата снежна покривка, измерена в населено място, е 13 см в с. Манастир, област Смолян, на 6 март. Най-голяма височина на снежната покривка е измерена на Чeрни връх на 26 март – 120 см.
По-масова гръмотевична дейност и валежи от град има на 12 март.
В началото на месеца в приземните слоеве на атмосферата България е в периферията на мощен антициклон, заемащ Източна Европа, но налягането се понижава. Във височина през страната преминава долина. Времето е облачно, на места има валежи, в равнинната част от страната от дъжд, предимно слаби, в югозападните райони – и умерени. В низините има и мъгли, които на отделни места се задържат по-дълго. Температурите са по-високи от обичайните. През периода 5–7 март над Балканите преминават два плитки циклона. При преминаването на първия на 5–6 март валежи от дъжд има главно в Южна България, предимно слаби, а в Рило-Родопската област – и умерени. При преминаването на втория циклон на 6–7 март валежите са на повече места в западната половина от страната, отново предимно слаби, само на отделни места – умерени. Остава топло за периода. От 8 до 10 март, в антициклонално поле със слаб градиент, времето в страната е почти тихо и спокойно. Облачността е предимно значителна, но почти без валежи. Преди обяд в много райони в равнинната част има мъгли и димки. Повече разкъсвания и намаления на облачността има в следобедните часове. Температурите са по-високи от обичайните.
През второто десетдневие от месеца баричното поле се трансформира в циклонално. На 12 и 13 март над страната преминава приземен циклон, а през следващите дни бавно се запълва. Времето е предимно облачно, с валежи. По-значителни количества валеж има на 12 и 13 март. На 12 март гръмотевични бури, придружени от интензивни дъждове и на места градушка, са регистрирани в различни райони на Южна България. В резултат на проливен дъжд има локални наводнения в части от Крумовград и Кирково, временно е затворен пътят Чорбаджийско–Пенковци. В района на подбалканските градове Сопот и Карлово градушка, предимно колкото грахово зърно, е натрупала 2 см ледена покривка. Температурите се понижават, но в повечето райони остават над климатичните норми. През следващите дни времето е с променлива облачност, в по-голяма част от тях без съществени валежи. В края на периода сутрин в западната половина от страната при ясно и тихо време на места се образуват слани.
От 22 до 24 март, в баричен гребен, преобладава слънчево време, а температурите се повишават и на 24 март в много райони са около и над 20 °С. През нощта срещу 25 и на 25 март над страната преминава бърз студен фронт. Има временни увеличения на облачността, на места – и валежи. Вятърът от запад-северозапад се усилва и на отделни места поривите му достигат 20–25 м/сек. Температурите за кратко, но чувствително се понижават. Границата дъжд-сняг се понижава до около 600 м, но снежна покривка на тази височина не се образува. На 26 и 27 март България е в югоизточната периферия на много обширен и дълбок атлантически циклон, заемащ по-голямата част от континента. Времето е с променлива облачност, през първия ден на места със слаби валежи. Температурите се повишават. Над страната има пренос на сахарски прах с увеличаваща се концентрация. През нощта срещу 28 и на 28 март преминава размит атмосферен фронт. На места отново има валежи, оцветени от сахарския прах. Затоплянето продължава и максималните температури достигат 25–26 °С.
Месецът ще завърши с антициклонален тип време – предимно слънчево, с разкъсана висока облачност, пренос от юг на топли въздушни маси и висока концентрация на сахарски прах в атмосферата.
АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНИ УСЛОВИЯ
Наднормените температури през втората половина на март активизират вегетационните процеси при зимните житни култури и трайните насаждения. На отделни места в южните райони на страната – Сандански, Пловдив, Пазарджик, Хасково и Любимец, част от посевите с пшеница и ечемик по-рано от обичайните срокове са встъпили във фаза вретенене.
Вследствие на поднормените валежи през март, с изключение на места в Западна България, почвените влагозапаси в 50 и в 100 см слой са незадоволителни за началото на пролетния вегетационен период. В агростанциите в Разград, Долни чифлик и Сливен нивото на измерените влагозапаси в 50 см почвен слой при зимните житни култури в края на март е под 70–75% от пределната полска влагоемност.
СЪСТОЯНИЕ НА РЕКИТЕ
През по-голямата част от месец март реките в страната са с водни количества около и под праговете за средни води и около праговете за ниски води. В периодите 5–9 и 12–14 март в резултат на валежи са регистрирани краткотрайни повишения на речните нива в по-голяма част от страната. В сутрешните часове на 12 март вследствие на интензивни валежи реките Кирковска и Елбасан дере (водосбор на р. Арда) преливат и наводняват къщи и ниви край селата Кирково и Луличка. През периода 12–23 март водните количества на реките във водосбора на р. Арда и тези в Западнобеломорския басейн са над праговете за средни води и около праговете за високи води.
Кратка месечна справка за времето през изтеклия месец се публикува тук.
На сайта се публикуват карти на средната месечна температура и нейното отклонение от климатичната норма, както и на месечното количество валеж като абсолютна стойност и като отклонение от климатичната норма за изтеклия месец.
НИМХ публикува и месечен хидрометеорологичен бюлетин.
Текуща информация и прогнози за времето могат да бъдат намерени също на сайта, за оттока на реките тук и за състоянието на земеделските култури – на следния сайт. /ПВ/
/АКМ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text