site.btaБългария трябва да бъде хъб на стабилност на НАТО в Черно море, каза подполк. Любомир Маринов от СОР "Атлантик"
България трябва да бъде хъб на стабилност на НАТО в Черно море, хъб на сигурност на Балканите, а не "врата" за руска инвазия към тях или трасе за достигане до Сърбия. Това каза подполк. инж. Любомир Маринов, регионален координатор на Съюза на офицерите от резерва (СОР) "Атлантик", при откриване на виртуалната изложба "75 години НАТО и 20 години България в НАТО" в Националния пресклуб на БТА в Плевен.
Според подполк. Маринов стратегическата среда на сигурност претърпя сериозни промени след инвазията на Русия в Украйна. "Беше нарушен международният правов ред, бяха нарушени международните изисквания на ООН, както и структурите на европейските държави. Всичко това трябва да доведе до преосмисляне на отбраната на нашата държава, на нашето участие в колективната сигурност на НАТО, преосмисляне на нашите реални бойни възможности, свързани със съответни промени", допълни подполк. Маринов. По думите му предстои разработването на нова военна стратегия, в която всичко това да бъде включено в обща концесия за участието в НАТО, както и в общи действия за европейската и световната сигурност.
"Днес честваме 20 години откакто се завърнахме – ние, българите, и държавата ни в Европа. Именно през 2004 г. нашата държава реализира един цивилизован исторически избор, който и досега ни държи в позиция на постоянен член на европейското семейство", отбеляза по повод годишнината от приемането на България в НАТО подполк. Маринов. "Като член на Алианса ние се чувстваме защитени. Това е един отбранителен съюз, който с годините доказа, че не гони предизвикването на кризи и войни в чужди държави, не се стреми да завземе територии на чужди държави, да открадне технологии, а се бори целенасочено към създаване на траен мир, за реализиране възможностите на всяка една държава, дава възможност на всеки един отделен индивид, в качеството му на гражданин на държавите членки на Европейския съюз (ЕС) и на НАТО, да просперира", категоричен е подполк. Маринов.
Гост на откриване на виртуалната изложба бе и председателят на Общинския съвет в Плевен доц. д-р Иван Малкодански, който отбеляза, че НАТО гарантира свободата и правата на своите 31 държави членки, една от които е България. "Днес единството и солидарността са повече от важни, защото сме изправени пред сериозна криза на сигурността. Членството на страната ни в НАТО е основен гарант за териториалната ни цялост, политическата независимост и сигурността на България", категоричен е той.
Председателят на Общинския съвет отбеляза още, че като надежден съюзник в НАТО през всички изминали години България последователно изпълнява своите ангажименти. "Страната ни се утвърждава като регионален фактор, допринасящ за разширяване зоната на стабилност, мир и просперитет", допълни доц. д-р Малкодански.
"НАТО е общност от ценности и принципи и е важно да се повиши разбирането, най-вече сред младите хора, за същността и целите на Алианса, за позитивите на страната ни от членството в тази организация, както и да се разсеят тиражираните фалшиви новини, информационно манипулиране и дезинформация. Най-вече трябва да се наблегне на това, че НАТО е организация със защитна цел", каза още доц. д-р Малкодански.
"В настоящата геополитическа обстановка е от особена значимост да ценим гаранциите за независимост, суверенитет и териториална цялост, които членството в Алианса ни предоставя. За всички нас е важно да си припомняме, че членството на България в НАТО ни дава висока степен на сигурност в един все още несигурен свят и издига авторитета на страната ни в международната общност", посочва в поздравителен адрес до БТА областният управител на област Плевен Виолета Иеремиева по повод откриване на изложбата.
Изложбата „75 години НАТО и 20 години НАТО в България“ бе официално открита в Националния пресклуб на Българската телеграфна агенция (БТА) в София и в 35 национални пресклуба в страната и чужбина. Експозицията, посветена на 75-ата годишнина от създаването на Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО) и 20 години от присъединяването на Република България към НАТО, разкрива в кадри и документи ключови исторически моменти, съхранени в архивния фонд на БТА.
/РН/
news.modal.header
news.modal.text