site.btaБългарската архитектурата от 90-те години е във фокуса на публична лекция на 27 март
Лекция на тема „Времето е наше? 1990-те на архитектурата: битка с модернизма, гаражна архитектура и мутробарок“ ще изнесе д-р арх. Анета Василева на 27 март в театралната зала на Софийския университет (СУ) „Св. Климент Охридски“, съобщават организаторите.
Във фокуса на събитието ще са малките сгради и големите архитектурни процеси, които започват през 90-те години и влияят драматично на градската среда и до днес.
„Деветдесетте са най-политическото десетилетие в постсоциалистическата история на България, но архитектурно те завършват със събарянето само на една тоталитарна сграда – при това празна гробница, и то сред бурни дебати. В същото време, всичко, което е българската архитектура днес, е функция на прехода и на 90-те“, посочват организаторите.
Това е седмото събитие от лекционния цикъл на Културния център на СУ, озаглавен „Култура на прехода“, иницииран съвместно с екипа на проекта „Преходът след 1989“. Поредицата анализира обществено-политическите събития от периода, както и отражението им в културата и изкуствата.
Следващата лекция от проекта е на 24 април. Озаглавена е „Непреходната култура и културата на прехода“ и ще бъде водена от проф. Александър Кьосев.
/ ГН
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text