site.btaПредмети от бита и културата на района са събрани в етнографска сбирка в читалището в петричкото село Ключ
Предмети от бита на района са събрани в етнографска сбирка в читалище „Гоце Делчев – 1939“ в петричкото село Ключ. Сбирката е създадена през 2019 година, а предметите в нея са дарения от жители на селото, каза за БТА читалищният секретар Анна Николова. Идеята беше да се съберат и да се наредят предмети от бита и културата на нашите баби и дядовци, допълни тя.
В колекцията се съхраняват български народни облекла, покъщнина, съдове за преработка на мляко, ученически чинове и пособия за работа в училище. Има и пионерски знамена, както и знаме на чета чавдарчета. В сбирката има и сглобен стан или както го наричат тук „разбой“ за тъкане. Навремето нашите баби и майки са тъкали на такива станове. Изработвали са цадилки, престилки, килими, пътеки, торби и т.н., каквито имаме изложени и в сбирката, каза Николова.
В колекцията има и „чакрък“ – това е предмет с въртящо колело, което изпълнява функцията на хурка. В едно от кътчета има подредени софра със столове. Впечатление на посетителите прави и изложена женска носия, която е характерна за селото, каза секретарят на читалището. Тя посочи, че навремето в селото е имало певческа група, която е обличала в такива носии. Костюмът в сбирката е дарение от жена, която е била част от групата.
Николова разказа, че всеки посетител, който влезе, първо отправя поглед към картина с ослепените Самуилови воини. Тази картина е закупена през 1986 година от тогавашния директор на местното училище „Христо Смирненски“ Симеон Близнаков. Тя е много ценна за жителите на Ключ, защото парите, с които е закупена, са събрани от учениците. „Навремето събирахме тютюн, кестени, предаваха се и с парите беше купена тази картина“, каза секретарят.
Автор на картината е Борис Домувчиев, тя е закупена от изложба в Благоевград. До съществуването на училището картината е била там, след това е била преместена в училището в село Скрът, защото двете заведения са били обединени.
Николова посочи, че към момента продължават да събират предмети, с които да попълват и да разширяват етнографската сбирка. Амбицията им е да съберат повече предмети. Всеки, който има старинен предмет вкъщи, може да го съхрани по най-добрия начин в етнографската сбирка в читалището, допълни тя.
/АКМ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text