site.btaОбсерваторията във Варна е домакин на последния за тази година майсторски клас с данни от експеримента CMS на ЦЕРН
Народната астрономическа обсерватория и планетариум „Николай Коперник“ във Варна е домакин на последния за тази година майсторски клас с данни от експеримента CMS на ЦЕРН, съобщи директорът ѝ Свежина Димитрова.
В майсторския клас ще участват ученици от 14 до 19 години от училища и центрове за подкрепа на личностното развитие (ЦПЛР) от Варна, Русе, Дулово и Добрич. Събитието ще се води от доц. д-р Румяна Хаджийска от Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика на БАН.
CMS е детектор с общо предназначение и с негова помощ се изпълнява обширна научна програма – от изучаване на Стандартния модел (включително откриването на Хигс бозона) до търсене на допълнителни измерения и частици, които биха могли да съставят тъмната материя. Експериментът CMS е едно от най-големите международни научни сътрудничества с участието на 4300 физици, инженери, техници, студенти и обслужващ персонал от 182 института в 42 страни. Именно чрез провеждането на експеримент в CMS на 4 юли 2012 г. е регистриран Хигс бозонът
С участието си в събитието учениците ще могат за един ден активно да преживеят как и какво изследват физиците на елементарни частици. В майсторския клас на ЦЕРН във Варна, учениците ще извършват измервания по данни на експеримента CMS. След уводни лекции по теория на елементарните частици, описание на детектора и обяснения за методиката на изследванията, участниците ще направят сами оценка на данните от експериментите на големия адронен ускорител на частици LHC в ЦЕРН, Женева.
В края на деня получените резултати ще бъдат обсъдени на видеоконференция с учени от ЦЕРН и с други ученици от Риека, Никозия, Сао Пауло и Палесо (предградие на Париж), както и в научна колаборация.
В началото на февруари обсерваторията бе организатор и домакин на майсторски клас само за момичета по физика на елементарните частици.
/ХК/
news.modal.header
news.modal.text